Główną ideą działania systemu alarmowego jest zbieranie informacji z urządzeń detekcyjnych lub sterujących, analizowanie ich, a następnie reagowanie według zapisanych w pamięci algorytmów. Jednakże wraz z rozwojem technologicznym system alarmowy został wzbogacony o nowe możliwości i technologie. Można by rzec, że trendy z życia codziennego przenikają do branż security. W dziedzinie estetyki i design na szczęcie także.

 

 

Aspekt wizualny

 

Sama centrala, jako mózg całego systemu oczywiście jest schowana bardzo dokładnie przed osobami niepowołanymi. Ale urządzenie do zarządzania systemem, zwane manipulatorem, wystawione jest na świat zewnętrzny. Celowo użyto stwierdzenia urządzenie do zarządzania, gdyż obecnie nie jest to już tylko klawiatura z diodami LED lub wyświetlaczem LCD do uzbrajania i rozbrajania systemu alarmowego. Nie jest obecnie to już kawałek jednobarwnego plastiku, najczęściej białego lub ecru. Obecnie trendy z urządzeń powszechnego użytku trafiły do urządzeń dedykowanych do zarządzania systemem alarmowy. Manipulatory obecnie wyglądają kolorystycznie podobnie do smartfonów. Często dwukolorowe z dodatkową metalową lub metalizowaną ramką. Wybór kolorów też jest dowolny. Oczywiście nie w całej palecie barw, ale na pewno klient dopasuje coś do wystroju swojego wnętrza. Tym bardziej, że i zmiana barwy podświetlania np. klawiszy nie jest obecnie problemem. Na tym podobieństwo do smartfona się nie kończy.

 

Funkcjonalność dotykowa to kolejny trend, który przeszedł do urządzeń z branży security. Każdy producent urządzeń do systemów alarmowych posiada w swoje ofercie takie manipulatory. Oczywiście o różnych kolorach obwód, ramek oraz przekątnej ekranu. Różne są także same ekrany dotykowe, które wykonane są w technologii rezystancyjnej lub pojemnościowej. Występują również w wersji sensorycznej bez ekranu, gładkie ułatwiające utrzymanie ich w czystości.

 

Ale to nie wszystkie podobieństwa do urządzeń powszechnego użytku. Obecnie również na manipulatorach systemów alarmowych można prezentować zdjęcia. Funkcja fotoramki to ciekawe wykorzystanie urządzenia, które większość czasu pozostaje w stanie uśpienia. Tak przynajmniej urozmaici kolorowymi rozbłyskami kąt w pomieszczeniu. Funkcja ta poza oczywistą prezentacją zdjęć, ma również inną – dzięki niej mamy pewność, że manipulator jest aktywny i w sytuacji alarmowej nie sprawi nam kłopotu. Poza tym mamy możliwość w sposób wizualny sprawdzić stan samego ekranu. Jest to o tyle istotne, że manipulatory te posiadają jeszcze inna ciekawą funkcję. Można do nich podłączyć obraz z kamer monitoringu wizyjnego. I ważne jest, aby cały ekran działał poprawnie, bez uszkodzonych pikseli, gdyż możemy w skrajnym przypadku nie mieć możliwości obserwacji całego obszaru monitorowanego.

 

Innym przenikającym trendem urządzeń do zarządzenia jest wykorzystanie szczególnie w systemach kontroli dostępu, kamer wbudowanych w to urządzenie. W kontroli dostępu służy ona do identyfikacji osoby i przypisaniu jej uprawnień zgodnie z wcześniej zapisanym w systemie. W systemach alarmowych służyć może do pozostawienia wiadomości innym użytkownikom systemu. Taka poczta głosowowizyjna. Można zatem stwierdzić, że oglądanie krótkich nagrań z kamer również zewnętrznych na manipulatorze systemu alarmowego stanie się normą.

 

Nie można również zapomnieć o pozostałych urządzeniach systemu alarmowego. Producenci starają się, aby i inne części składowe całego systemu były przyjazne dla oka, jak i dla wnętrza. Dotyczy to ciekawych kształtów czujek i sygnalizatorów zewnętrznych, jak i przemyślanych barwach tych urządzeń. Podobnie rzecz ma się w kształcie pilotów zdalnego zarządzania systemem alarmowy, jak i materiałów użytych do jego wykonania. Coraz części spotyka się piloty z ozdobnymi wstawkami metalowymi, służącymi również do wzmocnienia konstrukcji. 

 

 

Aspekt techniczny

 

Zwiększenie niezawodności i szybkości działania to obecnie główny trend w systemach z branży security. Obecnie urządzenia do budowy systemów alarmowych posiadają coraz szybsze procesory, większą pamięć, dokładniejsze systemy zabezpieczające przed „zawieszeniem” się programu. Nie wynika to tylko z poprawienia komfortu podczas obsługi całego systemu, ale głownie z coraz wyższych wymogów stawianym tym urządzeniom. Szczególnie jeżeli mają pracować w najwyższych stopniach bezpieczeństwa np.: GRADE 3. Zwiększenie niezawodności wynika również z konieczności dostosowania urządzeń do funkcjonalności, o której wspomniano wcześniej.

 

Pod kątem technicznym producenci również dbają o instalatorów oferując im urządzenia, które instaluje się szybko i precyzyjnie. Przykładem może być czujka zewnętrzna z wbudowaną mini kamerą i monitorem lub wyjściem na monitor zewnętrzny. Cały ten zabieg służy do bardzo precyzyjnego ustawienia czujki, a w szczególności pól detekcji prezentowanych właśnie na ekranie.

 

Innym przykładem jest czujka dualna zewnętrzna, gdzie cała jaj konfiguracja oraz zarządzanie odbywa się z dedykowanego pilota zdalnego sterowania. Jest to o tyle komfortowe, że właściciel czy tez zarządca obiektu będzie mógł sam dokonać zmian w ustawieniach, wynikających np.: ze zmiany zakresu pól detekcji. Nie będzie konieczności wzywania serwisu.

 

(...)

 

 

Mgr inż. Sebastian Hładun – absolwent Inżynierii Systemów
Bezpieczeństwa na Wydziale Elektroniki WAT, nauczyciel ZSM–E
w Ełku i pasjonat elektroniki, projektant i wykonawca elektronicznych
systemów bezpieczeństwa – SEBMED ELEKTRONIK, Elektroniczne
Systemy Bezpieczeństwa.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pin It