Zakłady penitencjarne należą do grupy obiektów bardzo wysokiego ryzyka, dlatego konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości systemów ochrony obwodowej. W odróżnieniu do innych obiektów, takich jak jednostki wojskowe czy zakłady przemysłowe, w zakładach penitencjarnych kluczowe jest zabezpieczenie obiektu nie tylko przed wtargnięciem, ale także przed jego opuszczeniem. Firma CIAS oferuje dwa rodzaje czujek do ochrony zewnętrznej mające zastosowanie w tych obiektach.

 

 

2015 06 59 1

 

 

Pierwszy rodzaj stanowią czujki wykorzystujące technologię mikrofalową. Proponowane urządzenia różnią się technologią obróbki sygnałów. Najprostsze są bariery mikrofalowe z analogową obróbką sygnału, np. ERMUSA o zasięgach 30, 60 i 80 m oraz ERMO482 o zasięgach 50, 80, 120 i 200 m. ERMUSA wyróżnia się zastosowaniem anten planarnych (paskowych), co pozwala na zmniejszenie ich rozmiaru. Bariera ta nadaje się idealnie do zewnętrznej ochrony podejściowej. Zainstalowana na ścianie budynku będzie wykrywała osoby wychodzące przez okna lub drzwi. Bardziej zaawansowane technologicznie bariery ERMO482 posiadają anteny paraboliczne, dla uzyskania wyższego poziomu sygnału przy większych zasięgach. Bariery te mogą być stosowane np. w obszarach pomiędzy murem zewnętrznym, a ogrodzeniem wewnętrznym zakładu, lub do ochrony obwodowej budynków na terenie zakładu.

 

 

2015 06 59 2

 

 

Kolejną barierą, którą można zastosować do ochrony zewnętrznej jest CORAL PLUS o zasięgach 100 i 220 m. Jest to czujka cyfrowa z wewnętrznym zegarem czasu rzeczywistego, pamięcią zdarzeń, wykrywaniem maskowania oraz możliwością podłączenia do systemów integrujących przez magistralę RS485 lub dzięki zastosowaniu dodatkowego modułu IP-DOORWAY – przez Ethernet. Konwerter IP-DOORWAY w wersji S umożliwia zasilanie podłączonego urządzenia w technologii PoE. Konfiguracja i regulacja bariery mikrofalowej CORAL PLUS nie wymaga żadnego dodatkowego urządzenia, a do zdalnej zmiany parametrów służy oprogramowanie WaweTest2. Jest to uniwersalne oprogramowanie do wszystkich cyfrowych czujek mikrofalowych firmy CIAS.

 

 

2015 06 60 1

 

 

Najbardziej zaawansowanymi technicznie urządzeniami firmy CIAS są cyfrowe bariery mikrofalowe z inteligentną obróbką sygnału, przy użyciu algorytmu „FUZZY LOGIC”. Dzięki zastosowaniu tego algorytmu uzyskano znaczny spadek ilości fałszywych alarmów i zwiększenie prawdopodobieństwa wykrycia w stosunku do barier analogowych. Z tego powodu czujki z inteligentną obróbką sygnału są najczęściej wybierane do obiektów penitencjarnych. Bariery mikrofalowe z inteligentną obróbką sygnału, oprócz analizowania sygnału ze strefy detekcji, analizują także tempo i wielkość zmian wzmocnienia sygnału kompensującego zmiany propagacji (zmiany sygnału na skutek zmian warunków atmosferycznych) w strefie detekcji. Dzięki temu nie jest możliwe przekroczenie strefy detekcji bez wykrycia intruza, nawet przy bardzo powolnym przysłonięciu wiązki mikrofal. Zastosowana w inteligentnych barierach firmy CIAS innowacyjna technologia pozwala, na programowe zawężenie wiązki mikrofalowej. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie występowania fałszywych alarmów powodowanych przez przedmioty lub osoby przechodzące blisko strefy detekcji. Regulacja ta nie ma wpływu na zdolność wykrywania prób przejścia, ponieważ nie wpływa na czułość.

 

 

2015 06 60 2

 

 

Do powyższej kategorii „inteligentnych” produktów firmy CIAS należą bariery mikrofalowe MANTA oraz ERMO482X PRO. Pierwsza z nich może być zasilania napięciem 13,8 VDC, oraz w technologii PoE przy użyciu modułu IP-DOORWAY-S. Posiada antenę planarną (paskową) i zasięgi 50 i 80 m. MANTA może być stosowana wzdłuż ścian do ochrony otworów drzwiowych i okiennych, jak wcześniej wspomniana analogowa bariera mikrofalowa ERMUSA. Dzięki możliwości synchronizacji nadajników możliwe jest umieszczenie dwóch barier – jedna nad drugą, bez problemów wynikających z wzajemnego zakłócania. Wytworzona w ten sposób przestrzenna strefa detekcji jest praktycznie niemożliwa do przekroczenia bez wywołania alarmu.

 

 

2015 06 60 3

 

 

Bariera ERMO482X PRO posiada antenę paraboliczną, możliwość zasilania napięciem 13,8 VDC, 24 VDC, 19VAC oraz w technologii PoE, dzięki zastosowaniu modułu IP-DOORWAY-S. Bariery ERMO482X PRO również mogą pracować w trybie synchronizacji na przykład umieszczone jedna nad drugą, dla zwiększenia wysokości chronionej przestrzeni. Ciekawszą opcją jest jednak zastosowanie barier mikrofalowych ze strefą detekcji przechodzącą przez stalową siatkę. Urządzenia mogą być zainstalowane poza obszarem chronionym ograniczonym z dwóch stron przez stalową siatkę, dzięki czemu nie jest możliwy dostęp do samych urządzeń przez osoby znajdujące się na terenie chronionym. W takim przypadku, strefa detekcji musi przechodzić przez siatkę pod kątem prostym. Siatka powoduje spadek mocy sygnału o około 10-15%, co przekłada się na zmniejszenie maksymalnego zasięgu bariery mikrofalowej. Na przykład, bariera o zasięgu 200 m zastosowana na obszarze chronionym przez dwie siatki będzie miała zasięg maksymalny około 140-160 m. Należy zwrócić przy tym uwagę, żeby fragment siatki przez który będzie przechodziła strefa detekcji był prawidłowo napięty, aby nie poruszał się na wietrze, w celu uniknięcia interferencji. Takie rozwiązania są w dwóch polskich zakładach karnych i od wielu lat działają bez zastrzeżeń.

 

 

2015 06 60 4

 

 

Ze względu na fakt, że dla urządzeń zainstalowanych wzdłuż siatki stalowej i muru stanowią one powierzchnię odbijającą mikrofale, należy bariery zainstalować nierównolegle, aby uniknąć przypadku, gdy w połowie strefy detekcji od siatki lub od muru odbije się tak duża część energii, że będzie możliwe podejście bez wzbudzenia alarmu. Jest to uniwersalna zasada dla wszystkich barier mikrofalowych, wszystkich producentów.

 

Znakomitym uzupełnieniem barier mikrofalowych jest czujka MURENA PLUS, wykorzystująca zjawisko Doppler’a. Wykorzystano w niej algorytm obróbki sygnału „FUZZY-LOGIC” oraz pomiar odległości, w jakiej znajduje się intruz (technologia „Stereo Doppler”). Dzięki pomiarowi odległości można zaprogramować wielkość martwej strefy przy urządzeniu (od którego metra będzie wykrywany intruz), oraz wielkość martwej strefy od końca zasięgu czujki (od którego metra intruz nie będzie wykrywany). Możliwe jest również określenie jakiej wielkości obiekt, procentowo w stosunku do wielkości człowieka, będzie wykrywany przez czujkę. Takie cechy czynią tę czuję unikatową i, co ważniejsze, pozwalają dostosować jej parametry pracy do zastosowań, w których inne czujki będą nieprzydatne. MURENA PLUS doskonale współpracuje z barierami mikrofalowymi firmy CIAS nie powodując wzajemnych zakłóceń, co daje możliwość zastosowania jej, na przykład, do ochrony martwych stref, o ile nie jest możliwe (ze względu na brak przestrzeni) zainstalowanie bariery z zalecaną zakładką.

 

 

2015 06 61 1

 

 

Istnieje odmiana czujki murena z kurtynową strefą detekcji (MURENA PLUS CURTAIN). Jest to urządzenie, które idealnie nadaje się do ochrony powierzchni ścian budynków w celu wykrycia prób wyjścia (lub wejścia) do budynku. Zaletą zastosowania czujki o charakterystyce kurtynowej w stosunku do barier mikrofalowych jest jej strefa detekcji będąca wycinkiem ¼ koła o zasięgu 12 m. Dzięki temu, jedną czujką można objąć bardzo dużą powierzchnię budynku o wysokości 3 pięter. Jest również możliwość, w razie potrzeby, zastosowania większej liczby czujek na tej samej ścianie budynku.

 

Drugi rodzaj czujek stosowanych do ochrony zakładów penitencjarnych stanowi system ochrony ogrodzeń SIOUX. Czujniki tego systemu połączone są z kontrolerem kablem odpornym na zewnętrzne warunki atmosferyczne i są w stanie wykrywać zarówno próby przejścia przez ogrodzenie o wysokości do 6 m, jak i próby przecinania, podnoszenia i przemieszczenia ogrodzenia na którym zamontowany jest czujnik. Przechodzenie i przecinanie generują różne częstotliwości drgań, dlatego system został wyposażony w oddzielną analizę i regulację czułości dla tych naruszeń, dla każdego czujnika z osobna. Wykrywane jest również pochylenie ogrodzenia (czujnika). Pochylenie czujki, zamontowanej na ogrodzeniu, powyżej zadanego kąta spowoduje powstanie alarmu. Szeroka regulacja parametrów daje swobodę dopasowania systemu do istniejącego ogrodzenia dlatego SIOUX może być stosowany na każdym rodzaju ogrodzenia, począwszy od siatki stalowej różnego typu, przez ogrodzenia betonowe aż do drewnianych płotów. Ponieważ czujniki mogą być instalowane także w poziomie, możliwe jest zabezpieczenie nimi siatek rozpiętych nad terenami chronionymi, lub np. na poddaszach ponad sufitem wymagającym ochrony.

 

 

2015 06 61 2

 

 

Co istotne, w przypadku zastosowania ogrodzenia ze zwieńczeniem ze zwojów stalowych Concertina, nie jest konieczne stosowanie dodatkowego czujnika. Czujka SIOUX zastosowana na siatce jest w stanie skutecznie wykrywać próby przejścia przez odkos. Jedynym warunkiem jest mechaniczne połączenie odkosu z siatką, na której zainstalowano czujkę, w odległościach nie większych niż 1 m wliczając w to połączenia zwoju Concertina z siatką przez słupki. Dzięki temu możliwe jest znaczne zmniejszenie kosztów wykonania instalacji i kosztów serwisu.

 

Kontroler systemu SIOUX może być zasilany 13,8 VDC lub w technologii PoE. Posiada on fabrycznie wbudowany interfejs Ethernet (gniazdo RJ45), służący do komunikacji z systemami integrującymi. Możliwe jest także zastosowanie modułu wyjść przekaźnikowych do połączenia sterownika z dowolną centralką alarmową. Wyjścia przekaźnikowe podłącza się do sterownika systemu SIOUX przez magistralę RS485, dzięki czemu mogą one znajdować się w odległości do 1200 m od sterownika. Do portu Ethernet lub USB można podłączyć komputer z oprogramowaniem służącym do zdalnej konfiguracji, regulacji i serwisowania systemu. Oprogramowanie SIOUX TEST pozwala na dostęp do każdego czujnika niezależnie. Można podejrzeć jego parametry i konfigurację. Sam kontroler rejestruje, niezależnie od oprogramowania integrującego systemu ochrony, pełną historię zdarzeń i graficzne zobrazowanie pracy poszczególnych czujników. Pamięć kontrolera pozwala na zarejestrowanie zdarzeń i ich graficznego zobrazowania z ok. 3 lat pracy systemu, wraz z dokładną datą i czasem ich wystąpienia. Alarmy, prealarmy, sabotaże i usterki zawarte w pamięci urządzenia można łatwo posortować i wyszukać dzięki eksportowi do pliku Excell. Sam kontroler ma wewnątrz również czujnik pozwalający wykryć manipulacje przy nim, np. przechylenie o zadany kąt skrzynki w której jest umieszczony.

 

 

2015 06 61 3

 

 

Opisane wyżej urządzenia zapewniają najwyższy stopień ochrony i z powodzeniem stosowane są na wielu obiektach penitencjarnych w Polsce i za granicą. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, najwyższej jakości materiałów i precyzji wykonania rozwiązania firmy CIAS dają użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa i gwarancję najwyższej jakości (6 lat gwarancji) a instalatorom zapewniają łatwą i bezproblemową instalację i obsługę. Ponadto, dzięki wieloletniemu doświadczeniu pracowników firmy CIAS i serwisowi dostępnemu w Polsce gwarantowana jest szybka i profesjonalna pomoc w każdej sytuacji.

 

 

Artykuł firmy CIAS Sp. z o.o.

Fot. CIAS Sp. z o.o.

Pin It