Środki elektronicznego nadzoru EAS (Electronic Article Surveillance, Electronic Antitheft Systems – elektroniczne systemy antykradzieżowe) stanowią technologiczną metodę zapobiegania kradzieżom w obiektach handlowych, a także w bibliotekach i czytelniach.

 

 

W przypadku ochrony przejść zastosowanie znajdują zabezpieczenia: pojedynczego i podwójnego przejścia, podwójnego przejścia kasowego, dwóch osobnych przejść, a także potrójnego oraz poczwórnego przejścia. 

 

Bramki antykradzieżowe znajdują zastosowanie przy elektronicznym nadzorze towarów w obiektach handlowych. Za podstawowe urządzenia w tym zakresie uznać można bramki jednoantenowe. Istotną rolę odgrywa cyfrowy sygnał DSP oraz elektronika z funkcją autostrojenia. Jest przy tym możliwe konfigurowanie systemu kilkuantenowego, a konfiguracja odbywa się za pomocą komputera PC. Maksymalna detekcja w przypadku klipsów wynosi 1 m z kolei stosując etykiety DR zasięg osiąga 0,7 m. Jednoantenowe bramki antykradzieżowe mogą być wyposażone w akcesoria dodatkowe takie jak otwieracz magnetyczny do klipsów, dezaktywator do etykiet oraz linki stalowe.

 

Przydatne rozwiązanie stanowi możliwość serwisowania systemu przez Internet. Tym sposobem takie aplikacje są szczególnie przydatne w obiektach handlowych, znajdujących się w różnych oddalonych od siebie miastach. Typowy system bazuje na urządzeniu sterującym, do którego podłącza się kilka anten. Opcjonalnie zastosować można wbudowany licznik klientów oraz wykrywacz metalu i magnesu.

 

 

2015 05 54 1

 

 

Do prawidłowej pracy systemu bazującego na bramkach antykradzieżowych konieczne są również klipsy oraz etykiety papierowe lub miękkie. Z kolei dezaktywatory są w stanie dezaktywować w odległości do około 30 cm od płyty dezaktywatora montowanej na lub pod ladą sklepową. Istotną rolę odgrywa centralny zasilacz najczęściej instalowany pod blatem. Dezaktywatory niejednokrotnie wyposaża się w tryb pozwalający na pracę z bardzo wrażliwymi odbiornikami, przez co instalacja może uwzględniać niewielką odległość od anteny odbiorczej.

 

Dużym uznaniem cieszą się przeciwkradzieżowe bramki akustomagnetyczne AM 58 Mhz. Cechuje je przede wszystkim wysoka skuteczność wykrywania zarówno klipsów jak i etykiet. W efekcie odległości pomiędzy antenami systemu mogą być większe w porównaniu z innymi technologiami. Zastosowanie bramek akustomagnetycznych zazwyczaj obejmuje systemy ochrony szerokich wejść w galeriach handlowych. Inne zalety bramek akustomagnetycznych to stosunkowa duża odporność na ekranowanie folią aluminiową oraz innymi metalami. Oprócz tego należy podkreślić bardzo dobrą współpracę z klipsami i antenami, różnorodne wzornictwo anten, niewielkie rozmiary anten, a także kontrolę głośności alarmu. Odpowiednie bramki dobierane są pod kątem wyglądu i wielkości anten, przez co urządzenia dobrze komponują się z wystrojem wnętrza.

 

Systemy elektromagnetyczne EM (Electro-Magnetic systems) znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży spożywczej, budowlanej, bibliotekach, a także w czytelniach oraz innych instytucjach, gdzie występuje zamknięty obieg dokumentów.

 

Odrębną grupę stanowią bramki antykradzieżowe radiowe RF 8,2 MHz, które również są w stanie wykrywać zarówno klipsy jak i etykiety. Alarm świetlny i akustyczny powiadamia o próbie przeniesienia pomiędzy bramkami towarów z klipsami lub etykietami. Radiowe bramki antykradzieżowe wyróżnia stosunkowo niski koszt zakupu, instalacji i eksploatacji. Stąd też rozwiązania w tym zakresie sprawdzają się zwłaszcza w sklepach odzieżowych.

 

 

Damian Żabicki

dziennikarz, analityk specjalizujący
się w tematyce technicznej i przemysłowej
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pin It