43d15dc4e74ecb087634fc73dd7e59d30afe33a0

W Nadleśnictwie Czarna Białostocka kamery Axis Communications umożliwiają wczesną identyfikację zagrożeń pożarowych w lasach.

Misja
Od 2015 roku w Nadleśnictwie Czarna Białostocka w województwie podlaskim funkcjonuje system obserwacji przeciwpożarowej lasu z zastosowaniemkamer obrotowych dalekiego zasięgu DDTRONIK, skonstruowanych na bazie najnowszego modelu kamery AXIS Q1765. Celem instalacji jest jak najwcześniejsze wykrywanie w lasach ognisk dymu. System składa się z dwóch kamer, zainstalowanych w odległości 30 i 45 km od Nadleśnictwa, sterowanych
z jednego stanowiska za pomocą łącza GSM. Sprzęt oprócz urządzeń zapewniających ochronę przepięciową i przeciwkradzieżową, posiada również panele fotowoltaiczne, z których czerpie energię przez cały rok.

Rozwiązanie
W monitoringu lasów olbrzymią rolę odgrywa jakość obrazu – w jego analizie liczą się najdrobniejsze szczegóły. Kamery Axis w połączeniu z dobranymi narzędziami informatycznymi gwarantują wysoką rozdzielczość i niską kompresję. Swym zasięgiem obejmują obszar o promieniu 20 km i są dodatkowo wyposażone w funkcję wykrywania
dymu.

Rezultat
Zwykle na trudno dostępnych terenach, w tym w lasach, do połączenia z siecią stosuje się światłowody lub dedykowane łącza radiowe. W tym przypadku ani jedno ani drugie rozwiązanie nie wchodziło w grę. Dlatego wyjątkowo zastosowano łącze GSM. Dzięki zaawansowanej technologii i „szytych na miarę" rozwiązaniach informatycznych spływający do bazy obraz pozostaje najwyższej jakości.

Informacja prasowa

Pin It