Securitech sw logoW Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu w dniach 27–28 maja 2015 r. odbyła się Międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna. Technika zabezpieczeń i komunikacji. Kierunki modernizacji jednostek organizacyjnych Służby Więziennej SECURITECH 2015, którą wspólnie ze Służbą Więzienną organizowało Wydawnictwo Euro-Media. Konferencja została objęta patronatem honorowym Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministra Sprawiedliwości, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Prezesa Polskiej Izby Systemów Alarmowych, Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych, Dyrektora Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej PIB, Dyrektora Instytutu Mechaniki Precyzyjnej oraz Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.


Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, płk Danuta Kalaman – gospodarz konferencji, Prezes Wydawnictwa Euro-Media, Katarzyny Polesińskiej – współorganizator konferencji, a także Wiceprezydent Miasta Kalisza, Piotr Kościelny i Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk Jarosław Kardaś.
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się sesją plenarną. Zastępca Dyrektora Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dr Krzysztof Liedel omówił zagadnienia rekrutacji do organizacji terrorystycznych w zakładach penitencjarnych na przykładzie Francji, integracji systemów zabezpieczeń. Na temat wpływu nowoczesnych technologii na psychospołeczne funkcjonowanie personelu więziennego mówił mjr dr Robert Poklek z COSSW w Kaliszu. Ponadto Łukasz Michałowski i Łukasz Stawicki z firmy BCS zademonstrowali możliwości integracji monitoringu wysokiej rozdzielczości w systemach BCS IP i HDCVI, a Marek Kośmider z firmy Miwi-Urmet Sp. z o.o. omówił specyfikę integracji systemów bezpieczeństwa i automatyki budynku w obiektach zamkniętych.
Po pierwszej części plenarnej uczestnicy mieli okazję zobaczyć na placu inauguracyjnym pokaz sprawności działania Grup Interwencyjnych Służby Więziennej oraz pokaz użycia broni niepenetracyjnej firmy Cenzin Sp. z o.o., a także skuteczność barier podczerwieni firmy Optex Security Sp. z o.o.
W drugiej części sesji plenarnej Dyrektor Biura Ochrony i Spraw Obronnych CZSW w Warszawie, ppłk Roman Kloc przedstawił nową koncepcję funkcjonowania służby ochrony, a o modernizacji więziennictwa, nowoczesnych technologiach w służbie i kontroli zachowania ludzi, mówił dr Paweł Moczydłowski. W tej części wystąpił również Sebastian Kulikowski z firmy Pelco z prezentacją systemów telewizji dozorowej dedykowanych Służbie Więziennej.
Po południu rozpoczęły się panele tematyczne. Równolegle w pięciu salach COSSW rozmawiano o kwestiach stosowania rozwiązań technicznych w służbie. W każdym z paneli, pod okiem ekspertów z zaproszonych organizacji branżowych, omawiane były zagadnienia dotyczące różnych systemów zabezpieczenia technicznego. O prawno-technicznych uwarunkowaniach stosowania systemu dozoru elektronicznego i ochronie danych osobowych oraz o prawie do prywatności mówili: Zastępca Dyrektora Biura Dozoru Elektronicznego CZSW w Warszawie, mjr Michał Ajdarow i dr Łukasz Kister – ekspert niezależny. Drugi panel otworzył Paweł Utrata z Polskiej Izby Systemów Alarmowych tematem „Główne wymogi przy projektowaniu telewizji dozorowej w zakładach karnych". Następnie Tomasz Kruszyński z firmy Miwi-Urmet sp. z o.o. przedstawił zadania stawiane nowoczesnym systemom CCTV w zakładach karnych na przykładzie systemu NUUO Mainconsole oraz Marcin Morzyk i Piotr Zawadzki z firmy BCS zaprezentowali praktyczne aspekty i możliwości integracji systemów BCS w obiektach zamkniętych.
Trzeci panel rozpoczął por. Cezary Mecwaldowski z COSSW, a następnie Krzysztof Młudzik i Krzysztof Chmielewski z firmy TOA Electronics omówili zasady tworzenia systemów umożliwiających sprawną komunikację zwiększając tym bezpieczeństwo obiektów penitencjarnych, a także zaprezentowali wszechstronność zastosowań systemu interkomowego N-8000 we współpracy z systemami audio. W drugiej części panelu udzielili niezbędnych wskazówek dotyczących projektowania i instalacji dźwiękowych systemów ostrzegawczych Black Box®.
W panelu czwartym Tomasz Popielarczyk z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – PIB zrobił wprowadzenie na temat systemów zasilania zapewniających ciągłość działania urządzeń przeciwpożarowych w sytuacjach kryzysowych, a następnie Radosław Bratos i Tomasz Kulbacki z firmy Philips Lighting Poland SA zaprezentowali technologię LED przeznaczoną dla obiektów Służby Więziennej. Natomiast Marek Dzioch z firmy PULSAR K. Bogusz sp.j. zaprezentował obudowy i zasilacze do systemów alarmowych, telewizji dozorowej IP i systemów przeciwpożarowych zgodne z obowiązującymi normami (Grade 3).
Piąty panel rozpoczął Miron Durzewski, Kierownik Techniczny Laboratorium Badań Mechanicznych Urządzeń Zabezpieczających i Lekkich Przegród Budowlanych LB-1 w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, wykładem na temat dylematów − czy stosować zabezpieczenia elektroniczne czy mechaniczne. Po nim wystąpił Łukasz Tukaj z firmy KEMAS GmbH z prezentacją automatycznych systemów zabezpieczających KEMAS, jako elektronicznej alternatywy dla metod mechanicznych oraz Agnieszka Kiełbasa i Paweł Winiarski z firm Dirickx Bohemia Sp. z o.o. i WIMAX Sp. J. przedstawiając metody zwiększania bezpieczeństwa obiektów zamkniętych przez połączenie tradycyjnych ogrodzeń z systemami ochrony obwodowej.
Już w pierwszym dniu, mimo niesprzyjającej pogody, w pawilonie wystawienniczym tłumy zwiedzających gości, zadających wystawcom wnikliwe pytania, pokazały, że konferencja może stać się cyklicznym forum wymiany poglądów na temat wymagań prawnych i funkcjonalnych stawianych urządzeniom i całym rozwiązaniom z zakresu zabezpieczenia technicznego, które można zastosować w zakładach karnych i aresztach śledczych. Na 430 m2 powierzchni wystawienniczej swoje urządzenia, wyposażenie oraz całe rozwiązania − istotne z punktu widzenia modernizacji Służby Więziennej prezentowały firmy Maxto Sp. z o.o. S.K.A., Dirickx Bohemia Sp. z o. o., WIMAX P. Winiarski A. Małecki Spółka Jawna, BCS, DONIMET Sp. z o.o. sp.k., KŁOS Nowoczesne Technologie Bankowe Sp. z o.o., Philips Lighting Poland SA, TOA Electronics Europe G.m.b.H. Sp.z o.o. Oddział w Polsce, Optex Security Sp. z o.o., Pelco, Ela-compil Sp. z o. o., HOLSTERS HPE Polska, AKSEL Sp. z o.o., KEMAS GmbH, Miwi-Urmet Sp. z o.o., Pulsar Sp.j, Elektrit Sp. z o.o., City Security, Bosch Security Systems, Raytech, CENZIN Sp. z o.o., AAT HOLDING S.A., Pepebe Włocławek C&C Partners Wydawnictwo DIFIN oraz firma EST Energy Sp. z o.o. Partnerzy techniczni demonstrowali urządzenia, które zostały już sprawdzone w warunkach typowych dla zakładów karnych, ale także innowacyjne rozwiązania, takie jak systemy zintegrowane łączące zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne. Prezentowane były najnowsze modele kamer IP wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy oraz wizualizacja zabezpieczeń. Uczestnicy, w jednym miejscu, nie tylko uzyskali informacje na temat najnowszych zabezpieczeń technicznych, ale mogli je zobaczyć w działaniu.
Drugi dzień konferencji rozpoczęły spotkania panelowe, w których funkcjonariusze Służby Więziennej zaproszeni z całego kraju aktywnie brali udział. Do dyskusji na temat detekcji przedmiotów zabronionych wprowadził Grzegorz Cieślak, ekspert Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, omawiając organizację punktu kontroli. Następnie Ewa Korbiel z firmy Raytech Sp. z o.o. zaprezentowała metody i urządzenia do detekcji i identyfikacji narkotyków i dopalaczy. Na temat rodzajów i wykrywania substancji psychoaktywnych mówił również dr Robert Bachliński z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP.
W innym panelu przedstawiciel Polskiej Izby Systemów Alarmowych – Krzysztof Cichulski, przedstawił spectrum zabezpieczeń w ochronie obwodowej zakładów karnych, a potem Jacek Wójcik z firmy Optex Security Sp. z o.o. zaprezentował zewnętrzne czujki ruchu dedykowane do zakładów karnych. Kolejne wystąpienie Sebastiana Kulikowskiego i Pawła Piaseckiego z firmy Pelco dotyczyło integracji systemów telewizji dozorowej dystrybuowanych przez Pelco z systemami ochrony obwodowej.
W innej sali, w tym samym czasie na przykładzie rozwiązań niemieckich przedstawiona została integracja systemów zarządzania zabezpieczeniami technicznymi w zakładach karnych. Norbert Bartkowiak z PISA odpowiadał na pytania i dyskutował z licznie zebranymi słuchaczami. Kontynuując tę tematykę Michał Biela i Paweł Piekut z firmy Bosch Security Systems omówili wykorzystanie platformy Building Integration System w zarządzaniu systemami bezpieczeństwa w zakładzie karnym oraz funkcjonalność kamer IP serii MIC. Na koniec Patryk Gańko z firmy AAT HOLDING S.A. przedstawił integrację elektronicznych systemów zabezpieczeń stosowanych w obiektach więziennych z wykorzystaniem platformy integrującej VENO.
Ponadto w panelu zatytułowanym „Łączność i systemy komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w zakładach karnych" Leszek Schmidt z PISA wystąpił z wykładem „Łączność i systemy komunikacji jako element wsparcia służby ochrony", który uzupełniły prezentacje firmy Maxto Sp. z o.o. „Nowoczesne systemy komunikacji wewnętrznej MAXTO Sp. z o.o. S.K.A." i firmy Elektrit Sp. z o.o. „Cyfrowe Systemy Łączności Radiowej KENWOOD".
W trakcie konferencji zorganizowany został również panel naukowy, w którym dr Jacek Dajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie omówił narzędzia informatyczne wspierające pozyskiwanie i przetwarzanie informacji dla potrzeb analitycznych, dr Artur Hłobaż z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawił zasady bezpieczeństwa transmisji danych pomiarowych, kom. Dominika Słapczyńska z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji zwróciła uwagę na miejsce i rolę badań poligraficznych w nadzorze nad osobami skazanymi za przestępstwa seksualne, a dr Piotr Milczarski z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawił zastosowanie biometrii asymetrycznej twarzy w systemach bezpieczeństwa.
Również drugiego dnia oblegany był pawilon wystawienniczy. Przed sesją plenarną firma TOA Electronics zorganizowała pokaz nagłośnienia dużych otwartych przestrzeni przy wykorzystaniu zestawu głośnikowego Q-HA 1000. Oprócz dwustu uczestników z jednostek terenowych, okręgów i Centralnego Zarządu Służby Więziennej, którzy byli zakwaterowani na terenie ośrodka, wśród gości byli także przedstawiciele administracji samorządowej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Policji oraz słuchacze kursów zawodowych służb wspomagających i ochronnych oraz studenci kaliskich uczelni. Dla tych ostatnich możliwość zapoznania się z rozwiązaniami technicznymi miała szczególne znaczenie, ze względu na program szkolenia funkcjonariuszy Służby Więziennej zakładający tylko sześć godzin nauczania, podczas których oprócz zabezpieczeń technicznych omawiane są systemy informatyczne i łączności.
W sesji plenarnej tego dnia wystąpili: kpt. Leszek Kołtun, specjalista Biura Kadr i Szkolenia Centralnego Zarządu Służby Więziennej z prezentacją Grup Interwencyjnych Służby Więziennej oraz por. Cezary Mecwaldowski, starszy inspektor Zakładu Technologii Informatycznych i Edukacyjnych COSSW w Kaliszu z prezentacją „Operator systemów zabezpieczeń a obserwator w systemie wizyjnego nadzoru osadzonych", która zawierała wyniki najnowszych badań pokazujących z ilu kamer obraz monitorowany jest przez funkcjonariusza prowadzącego obserwację zakładu karnego. Niezależny ekspert, Waldemar Fiałka, w dalszej części konferencji omówił wpływ oświetlenia na efektywność systemów zabezpieczenia technicznego, Jerzy Michnikowski przedstawił wymagania formalno-prawne stosowania skanerów X-Ray, a kpt. Marcin Strzelec, Kierownik Zakładu Technologii Informatycznych i Edukacyjnych COSSW w Kaliszu zasygnalizował problemy występujące podczas szkolenia kadry, które powinno mieć na celu sprawne i skuteczne wykorzystanie urządzeń i systemów teleinformatycznych oraz technicznych. Na zakończenie podsumował również obydwa dni konferencji.
Wykłady te uzupełniały wystąpienia techniczne Jacka Wójcika z firmy Optex Security Sp. z o.o. na temat integracji zewnętrznych czujek ruchu z systemem nadzoru wizyjnego IP, Agnieszki Kiełbasy i Pawła Winiarskiego z firm Dirickx Bohemia Sp. z o.o. i WIMAX Sp. J. na temat integracji inteligentnych ogrodzeń i megapikselowych kamer IP, a także Jakuba Szyszki z firmy C&C Partners Sp. z o.o. o roli integracji w nowoczesnych systemach zabezpieczeń przeznaczonych do obiektów penitencjarnych.
Pod koniec konferencji wystąpił również gość z norweskiego Ringerike Prison, Trond Jalland, z prezentacją, w której wskazał jak bardzo istotne jest stosowanie zabezpieczeń technicznych w norweskich więzieniach.
Wszystkie wnioski, rekomendacje i podsumowanie konferencji znajdzie się również w publikacji pokonferencyjnej, która jeszcze w tym roku zostanie wydana nakładem Wydawnictwa Difin SA.
Konferencja była pierwszym spotkaniem, w którym tak szeroko omawiano tematykę zabezpieczeń technicznych w więziennictwie. Była to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy środowiskiem naukowym, inżynierami zatrudnionymi w innowacyjnych firmach branży security z kraju i zza granicy a funkcjonariuszami i pracownikami Służby Więziennej oraz innych służb państwowych. Była to także okazja do pogłębienia wiedzy, która może przyczynić się do zminimalizowania błędów koncepcyjnych i instalatorskich w inwestycjach realizowanych przez służby publiczne, które dysponują pomieszczeniami dla osób osadzonych, zatrzymanych lub wymagających izolacji. Program konferencji został tak ułożony, aby dawał możliwość bezpośredniego spotkania z prelegentami oraz ekspertami z zakresu prawa oraz zabezpieczeń elektronicznych i mechanicznych. Relacje z konferencji ukazały się w telewizji publicznej i prasie, a także na stronach Europris.
Liczymy, że konferencje i szkolenia pod hasłem Securitech wkrótce będą postrzegane, jako szansa na wymianę doświadczeń, wiedzy technicznej i efektywnych – ochronnie i ekonomicznie – rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Konferencja, która odbyła się w maju pokazała, że SECURITECH może zaspakajać potrzeby i pomagać w rozwoju służb publicznych.

Redakcja

 

dsc_0042
dsc_0043
dsc_0045
dsc_0046
dsc_0047
dsc_0053
dsc_0054
dsc_0056
dsc_0058
dsc_0060
dsc_0062
dsc_0064
dsc_0066
dsc_0067
dsc_0069
dsc_0070
dsc_0072
dsc_0074
dsc_0075
dsc_0077
dsc_0079
dsc_0080
dsc_0081
dsc_0082
dsc_0083
dsc_0086
dsc_0087
dsc_0089
dsc_0090
dsc_0092
dsc_0096
dsc_0100
dsc_0111
dsc_0117
dsc_0124
dsc_0132
dsc_0136
dsc_0138
dsc_0144
dsc_0152
dsc_0153
dsc_0158
dsc_0160
dsc_0162
dsc_0166
dsc_0167
dsc_0169
dsc_0173
dsc_0179
dsc_0185
dsc_0187
dsc_0189
dsc_0191
dsc_0197
dsc_0198
dsc_0205
dsc_0209
dsc_0215
dsc_0220
dsc_0223
dsc_0229
dsc_0237
dsc_0240
dsc_0243
dsc_0248
dsc_0249
dsc_0251
dsc_0257
dsc_0263
dsc_0264
dsc_0266
dsc_0270
dsc_0272
dsc_0273
dsc_0276
dsc_0290
dsc_0307
dsc_0308
dsc_0310
dsc_0314
dsc_0316
dsc_0318
dsc_0320
dsc_0329
dsc_0330
dsc_0334
dsc_0343
dsc_0346
dsc_0355
dsc_0358
dsc_0359
dsc_0360
dsc_0363
dsc_0367
dsc_0369
dsc_0372
dsc_0376
dsc_0381
dsc_0382
dsc_0383
dsc_0385
dsc_0387
dsc_0388
dsc_0389
dsc_2993
dsc_3005
dsc_3021
dsc_3032
dsc_3036
dsc_3040
dsc_3048
dsc_3049
dsc_3050
dsc_3061
dsc_3086
dsc_3091
dsc_3108
dsc_3157
dsc_3159
dsc_3161
dsc_3163
dsc_3164
dsc_3165
dsc_3166
dsc_3170
dsc_3174
dsc_3176
dsc_3177
dsc_3178
dsc_3179
dsc_3180
dsc_3181
dsc_3182
dsc_3203
dsc_3207
dsc_3213
dsc_3216
dsc_3219
dsc_3238
dsc_3239
dsc_3240
dsc_3241
dsc_3243
dsc_3245
dsc_3248
dsc_3255
dsc_3257
dsc_3262
dsc_3266
dsc_3274
dsc_3275
dsc_3276
dsc_3277
dsc_3278
dsc_3287
dsc_3305
dsc_3307
dsc_3324
dsc_3328
dsc_3334
dsc_3335
dsc_3336
dsc_3349
dsc_3359
dsc_3361
dsc_3363
dsc_3371

Pin It