Konieczność ustawowego unormowania zasad funkcjonowania monitoringu wizyjnego została wielokrotnie podnoszona zarówno przez Rzecznika Praw Obywatelskich jak i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W obecnym stanie prawnym jest to regulowane w rozproszonych aktach prawnych, w tym m.in. w licznych aktach prawnych, w ustawach i rozporządzeniach. 

 

W grudniu 2013 r. MSW ogłosiło projekt założeń ustawy o monitoringu wizyjnym. Do połowy 2014 r. w związku z projektem wpłynęły opinie od 47 podmiotów. 7 lipca 2014 r. została opublikowana druga wersja projektu założeń do projektu ustawy o monitoringu wizyjnym i przekazana do uzgodnień międzyresortowych. Dokument porusza następujące kwestie:

  1. Cel i istota projektowanej regulacji;
  2. Obowiązujący stan prawny;
  3. Zakres podmiotowy i przedmiotowy;
  4. Definicje pojęć;
  5. Monitoring wizyjny w otwartej przestrzeni publicznej;
  6. Monitoring wizyjny w zamkniętej przestrzeni przeznaczonej do użytku publicznego;
  7. Monitoring wizyjny w przestrzeni prywatnej;
  8. Ograniczenia w zakresie możliwości prowadzenia monitoringu wizyjnego;
  9. Uprawnienia organów ścigania;
  10. Przepisy sankcjonujące.

 

Przyjrzyjmy się najważniejszym obszarom w przedstawionym projekcie. Zakres podmiotowy regulacji dotyczy organów państwowych, organów samorządu terytorialnego oraz państwowych i komunalnych jednostek organizacyjnych. Kolejną grupą są podmioty niepubliczne realizujące zadania publiczne oraz osoby prywatne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi. Projekt wprowadza trzy kategorie przestrzeni, w których monitoring wizyjny będzie mógł być prowadzony, to m.in.:

  1. Otwarta przestrzeń publiczna – rozumiana jako przestrzeń trwale dostępna dla nieograniczonej ilości osób, czyli np.: parki, place, skwery, ulice, ronda itp.
  2. Zamknięta przestrzeń przeznaczona do użytku publicznego – rozumiana jako ograniczona obszarowo przestrzeń udostępniana na zasadach określonych przez właściciela lub zarządzającego, czyli np.: budynki użyteczności publicznej, zakłady pracy, sklepy itp.
  3. Przestrzeń prywatna – rozumiana jako obszar wykorzystywany tylko i wyłącznie w celach prywatnych.

 

(...)

 

Piotr Kawczyński − audytor wiodący, prezes zarządu FORSAFE Sp. z o.o.

Pin It