W literaturze występuje wiele opisów zasad stosowania zabezpieczeń w ochronie obwodowej, w tym artykule autor poruszy kwestie środowiskowe, konfigurację oraz specyfikę zjawiska fizycznego, na którego detekcji dane urządzenia zewnętrze bazują. Jako przykład poda:

  • „„bariery podczerwieni, które mogą być narażone na odbite lub bezpośrednie światło słoneczne, reflektory,
  • „„bariery mikrofalowe stosowane w zbyt wąskich przestrzeniach, kiedy pole mikrofalowe wnika w ściany, grunt czy wygrodzenia z siatek stalowych.

 

Nieuwzględnienie przez projektanta czy instalatora specyfiki detektora może narazić właściciela i operatora systemu na częste weryfikowanie występujących alarmów. Mówi się wtedy często o „fałszywych alarmach”, choć w kontekście działania detektora nie jest to prawdą, ponieważ detektor reaguje na zjawisko fizyczne. Występujące alarmy są wynikiem złego doboru urządzenia do chronionego obszaru albo uwarunkowaniami środowiska. Oczekuje się alarmów detekcji intruzów, a nie wibracji siatek stalowych, płotu, ruchu roślin spowodowanych wiatrem czy deszczem, pojawiających się zwierząt lub innych zjawisk fizycznych. 

 

Czynnikiem wpływającym na działanie systemów alarmowych, a który w literaturze jest rzadko poruszany, są zabezpieczenia przepięciowe w instalacjach niskoprądowych − w ujęciu kompleksowego zabezpieczenia tych systemów. Normy elektryczne w sposób wyczerpujący opisują jak należy zabezpieczać urządzenia elektryczne od ryzyka związanego z problemami z zasilaniem. Przekłada się to wymiernie na wykonane instalacje, gdzie po stronie zasilania systemy zabezpieczone są właściwie, zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Chociaż norma PN-EN 62305 Ochrona odgromowa oraz jej opracowania stanowią doskonałe wsparcie dla projektantów, to sprawa ma się nieco inaczej kiedy przyjrzymy się instalacjom niskoprądowym, sygnałowym i wszelkim liniom kablowym – szczególnie tym, które wychodzą poza budynek, w inne strefy zagrożenia wyładowaniami atmosferycznymi, przepięciami. Najczęściej zbiegają się one w pomieszczeniach technicznych, serwerowniach, a jeżeli nie są właściwie zabezpieczone stanowią poważne zagrożenie. Obecnie gdy mamy tak intensywny rozwój sieci strukturalnych i komunikacji pomiędzy urządzeniami w technologii ethernet, szczególnego znaczenia nabiera projektowania barier mikrofalowych podłączonych do centrali alarmowej, a centralę podłącza się do sieci strukturalnej. Prosto do szafy rack w serwerowni, gdzie w sieci strukturalnej pracuje tyle kosztownych urządzeń: serwery, komputery, routery, switch-e, UPSy, telefony VoIP itp., a często znacznie ważniejszych danych znajdujących się na dyskach macierzy i serwerów. Brak właściwego zabezpieczenia przepięciowego niesie za sobą poważne zagrożenie sprzętu, a także utraty danych poprzez tak obecnie popularną integracje różnych systemów i urządzeń.

 

(...)

 

 

Cezary Mecwaldowski − starszy inspektor w Zakładzie Szkolenia Ochronnego Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu

Pin It