2016 01 40 1

Wraz z emisją w 1981 r. teledysku „Video Killed the Radio Star” w MTV rozpoczęła się prawdziwa wideorewolucja. Od tego czasu ruchome obrazy zadomowiły się w każdej dziedzinie życia, również w rozwiązaniach podnoszących bezpieczeństwo miejsc publicznych, obiektów i osób. Według danych szacunkowych IHS, firmy zajmujących się badaniem rynku, w samych Stanach Zjednoczonych w 2014 roku zainstalowano około 40 milionów kamer, czyli po jednej na ośmiu mieszkańców.

 

Wybierając komponenty do monitoringu wizyjnego skupiamy się na możliwościach kamer rejestrujących – łatwo namówić klienta do zainwestowania w modele, które zapewnią wysokiej jakości obraz - HD lub nawet 4K. Natomiast łatwo pomijamy element , od którego często zależy skuteczność całego systemu monitoringu – pamięć masową. Niestety, wielu specjalistów zajmujących się instalacją systemów monitoringu często wybiera niewłaściwe dyski twarde, kierując się najniższą ceną. Standardowe dyski twarde klasy desktop są przeznaczone do eksploatacji 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. W przeciwieństwie do dysków, które zostały zaprojektowane do ciągłej rejestracji obrazu z wielu kamer o jakości HD/FHD – „zwykłe” napędy desktopowe mogą gubić klatki, zużywać więcej energii i emitować więcej ciepła, co może skutkować awarią całego systemu. Czas eksploatacji takiego dysku może ulec znacznemu skróceniu. Innymi słowy, te rozwiązania są nieco tańsze w zakupie, ale w ogólnym rozliczeniu straty w wydajności, większa awaryjność systemu, a także nadszarpnięta reputacja firmy instalacyjnej mogą okazać się dużo bardziej kosztowne.

 

Dyski twarde produkowane specjalnie do systemów monitoringu mogą przechować dużą ilość danych, zapewniając wysoką wydajność i wytrzymałość – niezbędną w trudnych warunkach, w jakich zwykle funkcjonują te systemy. Ale jak rozpoznać, który dysk jest gorszy, a który lepszy?

 

 

2016 01 40 2

 

 

Jak wybrać pamięć masową do systemów monitoringu wizyjnego?

 

Wybierając dyski do systemu monitoringu należy zwrócić uwagę na kilka konkretnych spraw:

 

Przeznaczenie do pracy 24/7: System monitoringu często musi działać przez całą dobę, 7 dni, nierzadko w trudnych warunkach zewnętrznych. Jeśli zainstalowane w nim dyski twarde nie zostały zaprojektowane do ciągłej pracy i nie przeszły wymagających, testów wytrzymałości – mogą nie sprostać obciążeniu. Taką informację można znaleźć na stronie producenta.

 

Niezawodność: Niektóre napędy, naprzykład dyski twarde WD Purple do monitoringu wizyjnego, zostały wyposażone w specjalne technologie które w połączeniu z funkcją strumieniowania ATA usprawniają wydajność odtwarzania obrazu i zmniejszają liczbę błędów oraz zgubionych klatek. W przypadku wspomnianej marki WD jest to AllFrame.

 

Obsług RAID: Aby zapewnić klientowi spokój ducha, warto zastanowić się nad dyskami twardymi obsługującymi macierze RAID. Taka macierz, złożona z przynajmniej dwóch dysków, stanowi „zabezpieczenie” na wypadek awarii sprzętu. W ten sposób można mieć pewność, że obraz jest wciąż rejestrowany nawet wtedy, gdy jeden z dysków nie działa. W efekcie można uniknąć przerw w działaniu systemu, a także prawdopodobieństwa utraty danych.

 

Niskie zużycie energii: Mimo, że niskie zużycie energii nie jest pierwszą cechą, na którą zwraca się uwagę podczas zakupu dysków do monitoringu, należy się nad nią poważnie zastanowić, gdyż dyski te będą działać w trybie ciągłym. Dysk twardy, który automatycznie oblicza optymalne prędkości wyszukiwania danych wydziela mniej ciepła, co ma szczególne znaczenie w pasywnie chłodzonych, zamkniętych obudowach. W efekcie oprócz mniejszych rachunków za prąd, klient zyskuje bardziej niezawodne urządzenie. 

 

Obsługa dużej liczby kamer: Jeśli klient zamierza zainstalować duża liczbę kamer, rejestrator sieciowy lub musi przechowywać dane przez dłuższy czas niż zwykle, należy wyposażyć system w bardziej pojemną pamięć masową. W takich przypadkach warto zastanowić się nad napędami, które pomieszczą do 6 TB danych na jednym urządzeniu.

 

Możliwość współpracy z dużą liczbą gniazd dyskowych: Napędy dostosowane do systemów monitoringu zawierają sprzętowe czujniki wibracji, co pozwala na zamontowanie większej liczby napędów w jednym systemie i zwiększenie ich obciążenia.

 

Doskonała zgodność z kamerami: Wybrany dysk musi oczywiście współpracować z kamerami, które będą częścią systemu. Napęd, który będzie współpracować z większością kamer dostępnych na rynku będzie sprawiał mniej problemów niezależnie od rodzaju i charakteru rozwiązania monitoringowego. 

 

Wzmocniona obudowa: W niektórych przypadkach napęd będzie musiał pracować, i to bez przerwy, w trudnych warunkach otoczenia. W takim przypadku warto wybrać model ze specjalną powłoką zabezpieczającą płytkę drukowaną.

 

Łatwość modernizacji: W idealnym świecie klient od czasu do czasu zleca modernizacją lub rozszerzenie istniejącego systemu monitoringu. Dysk, który skaluje się wraz z systemem znacznie ułatwia pracę, gdy faktycznie zajdzie taka potrzeba.

 

 

2016 01 41 1

 

 

Firma WD przygotowała linię pamięci masowych doskonale nadających się do systemów cyfrowego monitoringu wizyjnego w różnorodnych, nietypowych środowiskach i z różnymi zestawami aplikacji. Dyski firmy WD (WD Purple i WD Purlpe NV) do monitoringu umożliwiają korzystanie z szerokiego zakresu funkcji i zalet urządzeń SDVR, NVR, CCTV, IPTV oraz innych systemów cyfrowego monitoringu wideo, takich jak obraz o wysokiej rozdzielczości, transmisja strumieniowa wideo z wielu kamer HD oraz archiwizacja wideo z ultraszybkim dostępem do danych i odtwarzanie wideo na żądanie. Niezależnie od środowiska – bank, kasyno, sklep, usługi, siedziba firmy lub urzędu czy praca organów ścigania – dyski twarde do monitoringu WD zapewniają wydajność oraz zwiększoną pojemność i niezawodność, których wymagają aplikacje do monitoringu.

 

Biorąc pod uwagę znaczenie pamięci magazynowej w systemach monitoringowych, warto skorzystać z kalkulatora pojemności, który obliczy pojemność niezbędną do przechowywania danych przez określony czas w danym systemie monitoringowym. Wiele dostawców, w tym WD zapewnia na swoich stronach dostęp do specjalnych kalkulatorów pozwalających dobrać odpowiedni dysk o pojemności spełniającej potrzeby tworzonego systemu monitoringu wizyjnego.

 

 

Artykuł firmy WD

Pin It