compPoczątek roku to czas noworocznych postanowień, zmiany nawyków, diety i wiary, że dzięki silnej woli uda się te postanowienia zrealizować. Tymczasem eksperci Trend Micro radzą, by postawić przed sobą jeszcze jedno zadanie – zmienić przyzwyczajenia związane z naszą obecnością w sieci - i wytrwać w nim. Trend Micro przedstawia dziesięć rad, które warto wziąć pod uwagę, chcąc podnieść bezpieczeństwo w Internecie. Tekst oparty jest na blogu SimplySecurity prowadzonym przez specjalistów Trend Micro.

Kilka najważniejszych działań:

  • Pobierz system antywirusowy na swój komputer i mobilne urządzenia, który sam regularnie się aktualizuje i oferuje więcej niż tylko ochronę antywirusową, nawet jeśli jeden z twoich wszystkowiedzących krewnych twierdzi, że go nie potrzebujesz.
  • Jeśli płaciłeś za zakupy kartą debetową w sklepie internetowym, natychmiast zmień swój PIN. Jeśli użyłeś karty kredytowej, staraj się co miesiąc sprawdzać swoje billingi, w razie niezgodności od razu reaguj.
  • Stale sprawdzaj i zmieniaj, jeśli to konieczne, swoje ustawienia prywatności na Facebooku. Ograniczaj liczbę znajomych, którzy mogą oglądać twoje zdjęcia. Musisz wiedzieć, że to, co robisz na Facebooku, nie jest prywatne.
  • Zmieniaj hasła do wszystkich swoich kont w sieci. Upewnij się, że nowe hasło składa się z minimum 10 liter (małych i dużych), liczb oraz znaków specjalnych.
  • Zwiększ swoją „cyberświadomość" - zadawaj pytania ekspertom, czytaj poświęcone temu tematowi teksty, nie myśl, że wiesz już wszystko.
  • Uważaj na ataki phishingowe. Bądź sceptyczny i zakładaj, że każda widomość e-mail, która pojawia się w twojej skrzynce, może być próbą kradzieży twojej tożsamości.
  • Pomyśl, zanim naciśniesz „wyślij" lub „udostępnij". Dzielenie się zbyt wieloma rzeczami może spowodować problemy nawet po latach. Przystopuj i zastanów się, co właśnie chcesz udostępnić oraz w jaki sposób to może później do ciebie wrócić.
  • Podczas zakupów online nigdy nie używaj takich metod płatności, które nie oferują ochrony przed oszustwami. Przelewy bankowe i przekazy pieniężne nie są zalecane do zakupów online, ponieważ nie mają możliwości uzyskania zwrotu pieniędzy po ich przelaniu.
  • Zablokuj telefon PIN-em lub kodem zabezpieczającym oraz ustaw limit czasu, po którym ekran telefonu sam się blokuje, gdy urządzenie jest w stanie bezczynności.
  • Jeśli masz dzieci, nie bój się ograniczać im dostępu do Internetu oraz monitorować ich aktywność w sieci. Pamiętaj, by zainstalować kontrolę rodzicielską.

 

Informacja prasowa

Pin It