Bosch to zaufany partner z ponad 90-letnim doświadczeniem w systemach nagłośnieniowych (PA). Wprowadzając teraz na rynek system PRAESENSA, Bosch wyznaczył nowy standard w systemach DSO. W pełni oparty na protokole IP i wyposażony w zaawansowane funkcje rozgłoszeniowe, ten najnowocześniejszy system łączy w sobie doskonałą efektywność kosztową i jakość dźwięku z łatwością instalacji, integracji i użytkowania. Łączność IP umożliwia nowy poziom adaptacji i skalowalności, w połączeniu z lokalnymi możliwościami zasilania rezerwowego, dzięki czemu PRAESENSA jest tak samo dostosowana zarówno do scentralizowanych, jak i rozproszonych topologii.

45PRAESENSA wykorzystuje wielokanałowe wzmacniacze z elastycznym podziałem mocy, dopasowujące się do obciążenia głośników w każdym obszarze i dostosowujące się do zmieniających się wymagań. Zaawansowana obróbka dźwięku odbywa się w procesorze DSP na poziomie wzmacniacza, co eliminuje ograniczenia związane ze scentralizowanym przetwarzaniem sygnału. Moc przetwarzania PRAESENSA skaluje się bezpośrednio z liczbą wzmacniaczy i obszarów, zachowując najwyższy poziom jakości dźwięku, niezależnie od wielkości systemu.

Oprócz adaptowalności, PRAESENSA wprowadza nową intuicyjność obsługi systemu. Stacja wywoławcza zaprojektowana i przetestowana na podstawie szeroko zakrojonych badan jak i konsultacji z użytkownikami końcowymi, ma zintegrowany kolorowy ekran dotykowy 4,3” ze specjalnie opracowanym graficznym interfejsem użytkownika. Stacja wywoławcza wyświetla odpowiedzi na trzy najważniejsze pytania:
Co jest odtwarzane – muzyka / wiadomość / alarm
Gdzie jest odtwarzane – który obszar(-y)
Kiedy się zakończy – wyraźne wskazanie uruchomienia/zakończenia muzyki bądź wiadomości6Serwer APAS umożliwia dostęp do zaawansowanych funkcji rozgłoszeniowych z poziomu stacji roboczej, laptopa czy też tabletu z ekranem dotykowym. Specjalnie opracowany graficzny interfejs użytkownika (GUI) umożliwia skonfigurowanie różnych profili operatorów oraz w prosty sposób dostosowanie go do zmieniających się potrzeb użytkowania np. w wyniku zmiany wielkości lub podziału stref.

7Wprowadzenie rozwiązań IP Dźwięk cyfrowy przyczynił się do lepszej wydajności, szybszej instalacji i łatwiejszego pozycjonowania sprzętu. Kolejnym wielkim skokiem w zakresie możliwości systemu PRAESENSA był rozwój łączności z protokołem internetowym (IP), który wprowadził nowe możliwości sieciowe i poprawił zarówno głos, jak i dźwięk. Te zmiany umożliwiły pokrycie większego obszaru oraz wniosły elastyczność i skalowalność na nowy poziom. Wcześniejsze rozwiązania typu VoIP zapewniały akceptowalną jakość mowy w sieci, ale z ograniczoną przepustowością dla muzyki. Zastosowanie technologii Audio over IP (AoIP) zapewnia wysoką, pełnozakresową jakość mowy i muzyki. Wraz z tą nową technologią pojawiły się nowe standardy: AES67 dla AoIP, AES70 dla sterowania IP przez Ethernet, z których oba zostały połączone w nowej architekturze sieci medialnej OMNEO.

Zaprojektowana w sposób w pełni redundantny, w tym zintegrowanymi kanałami wzmacniacza rezerwowego, podwójnymi zasilaczami, okablowaniem pętli odpornym na awarie i nadmiarowością kontrolera systemu, PRAESENSA nie posiada pojedynczego punktu który mógłby ulec awarii, co stanowiło podstawę przy projektowaniu koncepcji systemu.

Od tego momentu, dzięki dojrzałej technologii i zaawansowanej łączności, firma Bosch stworzyła wysoce elastyczny, oszczędny i przyjazny dla użytkownika system PRAESENSA. Ta ewolucja technologii DSO i łatwość obsługi zapewnia zaawansowane funkcje o wysokiej jakości dźwięku i niskim zużyciu energii w całkowicie nowym, całkowicie elastycznym i prawdziwie skalowalnym systemie.8

Pin It