Wykrywanie, śledzenie podejrzanych zdarzeń i przeciwdziałanie zagrożeniom na danym obszarze to dziś oczywiste zadania stawiane zarówno przed samym systemem monitoringu wizyjnego jak i operatorami go obsługującymi. Pomocna w realizacji tych zadań jest sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI), dzięki której zdarzenia są sprawniej zarządzane, a w efekcie zwiększa się efektywność prowadzonego monitoringu. System IndigoVision oferuje moduł sztucznej inteligencji BriefCam dedykowany takim właśnie zaawansowanym analizom wideo.

21Sztuczna inteligencja wyręcza operatorów w uciążliwej obserwacji monitorów i wspiera w szybszym i dokładniejszym rozpoznawaniu zdarzeń. Bez pomocy AI operatorom jest znacznie trudniej szybko zareagować na dany incydent; również czas niezbędny na ręczne przeszukanie materiału zarejestrowanego z wielu kamer w celu np. zlokalizowania podejrzanej osoby niebezpiecznie się wydłuża. A czas jest w takich sytuacjach parametrem niezmiernie istotnym. Fakt, że system często składa się z setek kamer, które transmitują ogromne ilości danych, może stwarzać problemy w zakresie przestrzeni dyskowej, nie wspominając już o przeciążeniu operatorów. Sztuczna inteligencja sprawia, że dozór jest znacznie efektywniejszy. Analizuje błyskawicznie ogromne ilości danych w całej sieci, a jednocześnie odciąża operatorów, optymalizuje bezpieczeństwo, usprawnia zarządzanie zdarzeniami i znacząco zwiększa wydajność pracy.

Sztuczną inteligencję można zaprogramować tak, aby wykrywała nietypowe zachowania (spełniające określone kryteria) i natychmiast ostrzegała o nich operatorów. To z kolei umożliwia operatorowi natychmiastowe podjęcie wymaganego w danej sytuacji działania.

Wsparciem dla sztucznej inteligencji są analizy obrazu będące standardem w najnowszych seriach kamer IndigoVision. Służą one do zasygnalizowania o zdarzeniach, które są albo być powinny istotne dla operatorów systemu monitoringu. Nagrywanie ogromnej ilości materiału wideo nie dość, że jest niemal niemożliwe do przejrzenia to dodatkowo stwarza zagrożenie, że to co istotne zostanie przez operatora systemu pominięte. Aby uniknąć takich sytuacji, IndigoVision proponuje całą serię analityk: wejście do strefy, wyjście ze strefy, przekroczenie linii, wykrywanie ludzi, wałęsanie się, zniknięcie czy też pojawienie się obiektu. Co więcej sztuczna inteligencja IndigoVision – moduł BriefCam umożliwia wykrywanie i klasyfikację obiektów wg narzuconych kryteriów. Operator może wyszukać obiekt po jego rodzaju (człowiek, pojazd, przedmiot), czy kolorze. Może doprecyzowywać wyszukiwanie określając płeć (kobieta, mężczyzna), definiując dodatkowe akcesoria (walizka, torba, plecak, kapelusz, czapka, maseczka) a nawet wskazując informacje dotyczące odzieży (krótki, długi rękaw). Tych możliwości jest znacznie więcej: pokazanie obiektów poruszających się wzdłuż określonej linii, wskazanie obiektów, które pozostają w scenie dłużej niż określona długość czasu, wyświetlenie numerów tablic rejestracyjnych wykrytych w scenie i wiele innych. Taki automatyczny proces wyszukiwania przeprowadzany przez technologię AI pozwala zaoszczędzić cenny czas reakcji na zdarzenia alarmowe.

3Wraz z nastaniem ery COVID-19 zmieniła się też liczba incydentów, na które operator musi reagować, a w których wykryciu wspiera go sztuczna inteligencja, czy analizy wideo. Mogą nimi być np. zgromadzenia, brak maseczki, niezachowanie dystansu czy też podwyższona temperatura ciała człowieka. We wszystkich tych zadaniach operatora wspiera system monitoringu wizyjnego IndigoVision. Niezawodny, skuteczny i sprawdzony!

 

Pin It