EPE006386 Glacier


GDAŃSK ... Wysokowydajne zasilacze elektryczne Power Xpert9395P, dostarczane przez firmę Eaton specjalizującą się w zarządzaniu energią, będą podstawą bezpiecznego i łatwo skalowalnego rozwiązania w zakresie dostaw energii do nowego centrum danych BlueFjords w norweskiej dolinie Jostedal.

Lokalizacja BlueFjords jest niemal idealna. Centrum danych znajduje się bowiem niedaleko niezawodnego węzła mocy zasilanego z czterech niezależnych elektrowni wodnych, a także w pobliżu potężnego lodowca Jostedal zapewniającego stabilny, chłodny klimat. Jednak te naturalne korzyści wynikające z lokalizacji to nadal za mało, by zagwarantować wyjątkową jakość usług oferowanych klientom przez BlueFjords. Nowe centrum danych wymaga bowiem niezawodnej infrastruktury zasilania.

BlueFjords powierzyło zadanie stworzenia pełnej koncepcji zasilania firmie Data Center Technology AS, ekspertowi w dziedzinie projektowania i wdrażania centrów danych. Kluczowymi wymogami było zapewnienie najwyższego poziomu niezawodności i wydajności w połączeniu ze skalowalnością, która umożliwi w przyszłości łatwą i tanią rozbudowę.

Opierając się na bogatym doświadczeniu na rynku zasilaczy UPS, Data Center Technology AS zdecydowało się wybrać do tego wymagającego projektu zasilacz UPS 9395P. Kluczowe czynniki, które zdecydowały o wyborze zasilacza firmy Eaton, to doskonała renoma jej niezawodnych zasilaczy UPS, topologia podwójnej konwersji zapewniająca kompleksowe zabezpieczenia systemów zasilających oraz wykorzystanie dwóch nowatorskich i opatentowanych technologii: ESS oraz HotSync.

EPE006386 BlueFjords Inside data centreAby zapewnić najwyższy poziom elastyczności, zastosowano dwa zasilacze UPS, każdy o mocy 275 kVA, w konfiguracji nadmiarowej A+B. Dzięki temu nawet gdy jeden z zasilaczy UPS zostanie wyłączony z użytku, np. z powodu błędu lub prac konserwacyjnych, drugi przejmie jego funkcję i będzie zapewniał ochronę zasilania w centrum danych.

ESS, czyli technologia oszczędzania energii (Energy Saver System) stosowana w zasilaczu Power Xpert 9395P, jest bardziej zaawansowana od tradycyjnie stosowanych rozwiązań w zasilaczach UPS o podwójnej konwersji, co przekłada się na znaczny wzrost wydajności. Już w standardowym trybie podwójnej konwersji zasilacz Power Xpert 9395P zapewnia wydajność na najwyższym w branży poziomie do 96,3%, a jeśli jakość zasilania sieciowego jest dobra, ESS podnosi wydajność nawet do 99%. Takie rozwiązanie nie tylko znacząco ogranicza ilość energii wymaganej do zasilenia UPS-a, ale generuje też mniejsze ilości ciepła. Zmniejsza to z kolei wymagania systemów chłodzenia, niesie ze sobą redukcję kosztów, a jednocześnie zapewnia większą niezawodność działania i przedłużenie okresu użytkowania.

Tryb ESS wykorzystuje zaawansowaną technologię cyfrowego przetwarzania sygnału (DSP), która stale monitoruje jakość zasilania dostarczanego przez sieć. Dopóki jakość dostarczanej energii jest wystarczająco dobra, zasilanie trafia do odbiorników bezpośrednio z głównego źródła, co pozwala na zapewnienie maksimum wydajności. Jednak nawet działając w tym trybie, zasilacz UPS nadal skutecznie i niezawodnie filtruje zasilanie do odbiorników mocy, eliminując przepięcia. Gdy zasilacz UPS wykryje pogorszenie jakości energii płynącej z sieci, przełącza się w tryb podwójnej konwersji w mniej niż dwie milisekundy. Przełączenie następuje tak błyskawicznie, że pozostaje bez wpływu nawet na najbardziej czułe odbiorniki.

Technologia HotSync to zaawansowany system podziału obciążenia gwarantujący bezpieczne i niezawodne działanie dzięki synchronizacji modułów zasilających i zasilaczy UPS bez potrzeby stosowania łącza komunikacyjnego lub sygnałów synchronizacji. Oznacza to eliminację ryzyka wystąpienia „pojedynczego punktu awarii”, w tradycyjnych technologiach kojarzonego z działającymi równolegle zasilaczami UPS. Znacząco zwiększa to niezawodność zasilaczy. HotSync zapewnia wyróżniającą się skalowalność instalacji UPS. Jeśli trzeba zwiększyć moc, do istniejących modułów można podłączyć w układzie równoległym dodatkowe zasilacze UPS, co zapewni idealne rozłożenie obciążeń.

EPE006386 BlueFjords With logoPoza systemami zasilaczy UPS, Data Center Technology AS dostarczyło do centrum danych BlueFjords także rozdzielnice niskiego napięcia. Konstrukcja rozdzielnicy oparta jest na systemach i technologii TABULA firmy Eaton i, tak jak w przypadku zasilaczy UPS, można ją bez przeszkód rozbudować. Dużą uwagę poświęcono wyborowi zabezpieczeń elektrycznych, które mają zapewniać maksymalną dostępność i zagwarantować minimalne zakłócenia w dostawach do systemu w przypadku zwarć. Aby zredukować napięcie przesunięcia punktu neutralnego, w strategicznych miejscach zamontowano wyłączniki 3-polowe i 4-polowe.

Od czasu zlecenia budowy centrum danych BlueFjords systemy zasilania pracują dokładnie tak, jak zaplanowano. Wysoka wydajność pomaga BlueFjords w minimalizowaniu kosztów energii i ograniczaniu wpływu na środowisko, a wyjątkowa niezawodność i skuteczność zabezpieczeń systemów zasilających zapewniają ciągłość świadczonych usług i pełne bezpieczeństwo danych klientów firmy.

Komentując sukces projektu, dyrektor BlueFjords Edvin Brun powiedział: „Eaton to nie tylko lider innowacyjności. Firma może się również pochwalić najwyższym poziomem fachowości i znakomitymi produktami, a także doskonałą renomą. Współpraca z Eaton to prawdziwa przyjemność. Dlatego też zaufaliśmy właśnie tej firmie, a świetne funkcjonowanie naszego nowego centrum danych BlueFjords potwierdza, że był to trafny wybór”.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.eaton.pl/powerquality. Aktualności dostępne są na kanale (@Eaton_IT) komunikatora Twitter oraz na stronie firmy (Eaton EMEA) w serwisie LinkedIn

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.eaton.eu

 

 

 

 

Pin It