W szwedzkim mieście Falun trwa niezwykła inwestycja – powstaje tam właśnie pierwsze na świecie przyjazne środowisku centrum danych. EcoDataCenter, bo tak nazywa się ten projekt, będzie jednym z 13 obiektów tego typu na świecie spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej wydajności. Projekt został zainicjowany przez przedsiębiorstwo energetyczne Falu Energi & Vatten we współpracy z firmą EcoDC AB. Schneider Electric odpowiada za dostarczenie technologii umożliwiającej wdrożenie wydajnych energetycznie rozwiązań i produktów.

Szacuje się, że sektor ICT może obecnie pochłaniać nawet 10 procent produkowanej na całym energii elektrycznej. Ma to swoje odbicie w rosnących kosztach zasilania centrów danych, tworzących szkielet Internetu i chmury obliczeniowej. Pojedyncze data center może zużywać więcej energii niż średniej wielkości osiedle, przy czym znaczna jej część uwalniana jest do atmosfery w postaci ciepła. Na całym świecie funkcjonuje obecnie ponad 3 miliony centrów danych. Autorzy raportów i opracowań poświęconych tej tematyce prognozują, że w ciągu zaledwie 5 lat centra danych wyprzedzą światowe linie lotnicze pod względem łącznej wartości emitowanego dwutlenku węgla.

„Efektem utrzymywania obecnego trendu jest rosnące zapotrzebowanie na energię, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. To także czynnik napędzający wzrost kosztów, który wymaga zastosowania nowego sposobu myślenia" – komentuje Børge Granli, jeden z założycieli firmy EcoDC AB. 

Pierwsze na świecie przyjazne środowisku data center
Chłodny klimat, dostęp do odnawialnych źródeł energii, stabilność polityczna i brak zagrożenia katastrofami naturalnymi sprawiają, że Szwecja stała się synonimem doskonałej lokalizacji dla rozwoju centrów danych.

Kompleks EcoDataCenter w szwedzkim Falun będzie podłączony do lokalnej sieci energetycznej, która – jako jedna z najlepszych na świecie – otrzymała nagrodę Global District Energy Climate Award w 2013 r. Energia cieplna generowana przez serwery i urządzenia IT zostanie wykorzystana do ogrzewania budynków w Falun za pośrednictwem lokalnej sieci ciepłowniczej. Z kolei latem nadmiar produkowanej przez miejscową elektrownię pary wodnej będzie wykorzystywany do zasilania urządzeń chłodzących centrum danych. Energia elektryczna wykorzystywana w centrum danych będzie pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych, takich jak panele słoneczne, wiatrownie, elektrownie wodne i biopaliwa wtórne.

„Dzięki współpracy z lokalną siecią ciepłowniczą, nasze EcoDataCenter znacznie zredukuje emisję i będzie mieć ujemny ślad węglowy w skali roku. Połączenie centrum danych z opartą na źródłach odnawialnych siecią energetyczną pozwoli nam w pełni spożytkować całą dostępną energię. Budujemy w ten sposób pierwsze data center na świecie o pozytywnym wpływie na środowisko naturalne" – wyjaśnia Bengt Gustafsson, CEO, Falu Energi & Vatten.

 

Bezpieczeństwo i wydajność pracy na światowym poziomie
Według planów EcoDataCenter osiągnie najwyższy poziom dyspozycyjności na poziomie Tier IV™ zgodnie z definicją Uptime Institut, co udało się to do tej pory tylko 12 innym centrom danych na świecie. Obiekt będzie też mógł pochwalić się wyjątkowo wysoką wydajnością, dając stuprocentową gwarancję nieprzerwanej pracy oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

Dzięki współpracy z wiodącym światowym specjalistą w dziedzinie rozwiązań energetycznych, firmą Schneider Electric, w EcoDataCenter zostanie wdrożona szeroka gama rozwiązań i produktów podnoszących poziom wydajności energetycznej, które doskonale odpowiadają wymogom inwestycji.

„Żyjemy w epoce, w której coraz więcej osób zwraca uwagę na wpływ globalnego przemysłu na środowisko naturalne. Upowszechnienie dostępu do Internetu i trend Internetu Rzeczy to zjawiska, które nie muszą zachodzić kosztem zmian klimatycznych. Podobnie firmy i organizacje co i bezpieczeństwo systemów IT mają coraz częściej krytyczne znaczenie dla działalności firm i organizacji. Dlatego jesteśmy dumni z możliwości uczestniczenia w tym pionierskim projekcie. EcoDataCenter jest modelowym przykładem pokazującym, że nowatorskie podejście do tematu zielonych rozwiązań dla sektora danych przynosi pozytywne efekty" – mówi Marc Nezet, Country Manager, Schneider Electric Sweden.

 

Zielone rozwiązania oznaczają zysk
„EcoDataCenter jest dowodem na to, że taka przyjazna dla środowiska inwestycja jest opłacalna. Nasze centrum danych ma o wiele większą wydajność energetyczną, niż przeciętne obiekty tego typu, zaś integracja z lokalną siecią grzewczą i systemami chłodzenia pozwala odpowiednio spożytkować energię, która w innym przypadku zostałaby zmarnowana. To wszystko wpływa na obniżenie kosztów zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów" – dodaje Børge Granli.

Pierwszy z trzech planowanych budynków zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2016 roku.

 

Charakterystyka EcoDataCenter:
• Trzy budynki o łącznej powierzchni 23250 metrów kwadratowych,
• 18 megawatów,
• Ciągłość pracy: 100%,
• Źródła energii: słoneczne, wiatrowe, wodne i biopaliwa wtórne,
• Klasyfikacja pod względem bezpieczeństwa: Tier IV™ (maksymalna ocena). Centrum danych będzie chronione przez grube betonowe ściany oraz zaawansowany system nadzoru i kontroli dostępu,
• Współczynnik efektywności energetycznej PUE (Power Usage Effectiveness): poniżej 1.15 (obiekt klasyfikowany jako Tier IV™),
• Projekt przyjazny dla środowiska – budynki z certyfikatem LEED Platinum,
• Rozchodniki (rośliny kwitnące) zasadzone na dachu obiektu obniżają temperaturę w budynku w lecie,
• Warunki klimatyczne: średnia temperatura w skali roku: 5°C. Średnia liczba dni w roku z maksymalną temperaturą powyżej 25°C: 22,
• Dostęp do obiektu: 2 km od autostrady, 25 km od lotniska, 2 godziny jazdy pociągiem do Sztokholmu,
• Koszty energii w Szwecji są o ok. 40-50 procent niższe w porównaniu z Wielką Brytanią – dane statystyczne Business Sweden, Nord Pool Spot i brytyjskiego Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie i w filmie: www.ecodatacenter.se 

Dodatkowe informacje na temat organizacji Business Sweden: http://www.business-sweden.se/datacenters/ 

Informacja prasowa

Pin It