cctvWprowadzenie na rynek kamer IP poszerzyło wachlarz możliwości nadzoru wizyjnego. Poprawie uległy nie tylko jakość obrazu czy wydajność urządzeń, ale przede wszystkim łatwość tworzenia efektywnej infrastruktury.


Nadzór wizyjny to nie tylko kamery
Na skuteczny, nowoczesny system nadzoru składają się cztery, podstawowe elementy: kamery, infrastruktura sieciowa, system archiwizacji oraz właściwe oprogramowanie. Właściwy dobór elementów będzie wpływał na jakość całego rozwiązania – dotyczy to również kwestii programowych.
Firma Axis Communications oprócz kamer i akcesoriów stworzyła autorskie rozwiązania programowe AXIS Camera Companion oraz AXIS Camera Station, wychodzące na przeciw projektom o zróżnicowanej wielkości. Obydwa rozwiązania wykorzystują zalety dozoru sieciowego, zapewniając doskonałą jakość obrazu, łatwą instalację i obsługę, zdalne sterowanie i zarządzanie materiałem wizyjnym, czy też wielojęzyczną obsługę interfejsu użytkownika.
AXIS Camera Companion jest rozwiązaniem dla małych systemów zawierających do 16 kamer, zaś AXIS Camera Station świetnie sprawdza się w średnich projektach obejmujących do 100 urządzeń.

 
Proste, funkcjonalne i niezawodne
Jedną z najbardziej pożądanych cech rozwiązań software'owych jest ich niezawodność. Równie ważna jest łatwość działania. AXIS Camera Companion został zaprojektowany z naciskiem na intuicyjną pracę zarówno dla zwykłego, jak i bardziej zaawansowanego użytkownika. Uproszczony interfejs zapewnia łatwy dostęp do najczęściej używanych funkcji, takich jak podgląd obrazu na żywo, przeszukiwanie nagrań czy eksportowanie wideo.

Aby oglądać obraz na żywo lub eksportować materiał wizyjny, można użyć oprogramowania PC lub aplikacji na smartphona – tłumaczy Agata Majkucińska. Przy korzystaniu z AXIS Camera Companion wszelkie nagrania są przechowywane w kamerach, na kartach pamięci SD. Nie jest wymagany centralny rejestrator DVR, NVR, komputer czy serwer, dzięki czemu każda kamera staje się sprytnym, niezależnym urządzeniem rejestrującym.
Dodawanie nowych kamer do systemu jest bardzo proste i nie wiąże się z żadnymi dopłatami ani dodatkowym sprzętem. Istniejące kamery analogowe mogą być zintegrowane z systemem przy użyciu wideoenkoderów Axis. Przyszła, ewentualna migracja do bardziej zaawansowanej platformy zarządzającej strumieniami wizyjnymi pozostaje otwarta, dzięki wykorzystaniu rozwiązań sieciowych i urządzeń Axis.
AXIS Camera Station jest z kolei rozwiązaniem programowym przeznaczonym do efektywnego nadzoru w małych i średnich instalacjach, np. w sklepach detalicznych, hotelach, szkołach oraz zakładach produkcyjnych. Oprogramowanie to, opracowane na potrzeby produktów Axis z zakresu sieciowych systemów wizyjnych, udostępnia intuicyjny interfejs użytkownika, wspomagający szybkie wyszukiwanie zdarzeń i identyfikację z wysoką rozdzielczością.

Aby uniknąć problemów związanych ze zgodnością i zapewnić poprawne działanie systemów, oprogramowanie AXIS Camera Station zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić doskonałą obsługę szerokiej gamy produktów sieciowych firmy Axis oraz ich funkcji – tłumaczy Agata Majkucińska.

Wraz z wprowadzeniem w ostatnim czasie oprogramowania AXIS Camera Station w wersji 4.0, Axis udostępnił użytkownikom funkcję rozszerzonego, inteligentnego wyszukiwania - Extended Smart Search. Definiując obszar zainteresowania, użytkownik może przejrzeć ogromną ilość materiału o wysokiej rozdzielczości dosłownie w kilka sekund. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach niepożądanych, kiedy trzeba przeprowadzić szybkie dochodzenie i zdobyć dowody. Funkcja Extended Smart Search jest oparta na technologii AXIS Video Content Stream, polegającej na analizie zawartości obrazu przez kamerę. Dane powstałe w jej wyniku, zapisywane są jako oddzielny strumień równolegle z plikami audio i wideo. Użytkownik wyszukując zdarzeń, przeszukuje bazę danych tekstowych powiązanych czasowo z materiałem wideo, dzięki czemu czas wyszukiwania jest do 100 razy krótszy w porównaniu do tradycyjnych metod wyszukiwania ruchu w materiale archiwalnym.

 
Nowa jakość obrazu
W celu wiarygodnego ustalania tożsamości osób oraz identyfikacji wydarzeń, aplikacje AXIS Camera Companion i AXIS Camera Station zapewniają zapis wyraźnych i przejrzystych obrazów. Wystarczy dostęp do Internetu, by uzyskać podgląd z domu lub dowolnego miejsca materiału na żywo lub archiwum .

Rozwiązania programowe Axis umożliwiają wyświetlanie, rejestrowanie i eksportowanie wysokiej jakości obrazów wideo w formatach kompresji H.264, MPEG-4 oraz Motion JPEG. Funkcje skanowania progresywnego i obsługa rozdzielczości megapikselowych/HDTV podnoszą możliwości identyfikacji i zapewniają uzyskanie obrazu o jakości znacznie przekraczającej oferowaną przez rejestratory DVR z podłączonymi kamerami analogowymi.

 

Przyszłościowy nadzór wizyjny

Nowoczesne rozwiązania w zakresie produktów i oprogramowania są ogromną szansą na tworzenie efektywnych, całościowych rozwiązań. Rozbudowa infrastruktury czy możliwość zarządzania materiałem wizyjnym przez urządzenia mobilne to jedne z zalet, które wyznaczają nowy kierunek rozwoju systemów nadzoru wizyjnego. Całkowita migracja z telewizji analogowej do cyfrowej jest już tylko kwestią czasu...

 

Informacja prasowa

Pin It