bankomat zajawkaKażdego dnia dokonujemy transakcji, korzystając z bankomatów. Dzięki tym urządzeniom mamy wygodny dostęp do pieniędzy przez całą dobę. Jednak, aby transakcje w bankomatach były bezpieczne, należy pamiętać o kilku zasadach.

Przed dokonaniem transakcji w bankomacie upewnij się, czy czytnik kart nie wygląda podejrzanie. Klawiatura bankomatu nie powinna wystawać ponad poziom obudowy. Bankomat nie może posiadać też dodatkowej kamery, skierowanej na klawiaturę.

- W działaniach kradzieży z bankomatów specjalizują się tzw. skimmerzy. Aby pozyskać kod PIN karty, montują kamery i fałszywe klawiatury. Co więcej, instalując w bankomacie specjalną nakładkę, mogą bez problemu zeskanować pasek magnetyczny karty - mówi Wojciech Wesoły, Wiceprezes Zarządu Impel Cash Solutions. - Dzięki temu mogą dokonywać nieuprawnionych transakcji i wypłat z bankomatów, bez wiedzy posiadacza konta bankowego.

Pamiętaj, żeby - pod żadnym pozorem - na odwrocie karty nie zapisywać PIN-u, ani nie doczepiać do niej karteczek z kodem. Jeśli z jakiegoś powodu zapomnisz karty z bankomatu lub ją zgubisz, każdy będzie mieć dostęp do Twojego konta.

Kolejną ważną zasadą jest korzystanie z bankomatów zlokalizowanych w placówkach instytucji finansowych. Te bankomaty są statystycznie bardziej bezpieczne od tych zlokalizowane w odludnych miejscach, z dala on kamer monitoringu. Nie zwalnia to jednak z ostrożności w trakcie realizacji transakcji.

Należy również pamiętać, żeby zawsze zasłaniać klawiaturę podczas wprowadzania kodu PIN. Skup się na przebiegu całej transakcji w bankomacie. Pamiętaj, aby zabrać wypłacone pieniądze. Ludzie spiesząc się, często zapominają o celu swojej wizyty w bankomacie. A złodzieje tylko na to czekają.

Na koniec radzimy, aby zawsze zbierać potwierdzenia wypłat z bankomatu. Jest to pomocne w przypadku egzekwowania reklamacji.

Pamiętaj! W sytuacji zgubienia karty, niezwłocznie zastrzeż ją w banku!

 

Informacja prasowa

Pin It