altPodyplomowe studia „Analiza informacji w zarządzaniu bezpieczeństwem" przeznaczone są dla osób, których zainteresowania bądź wykonywany zawód związane są z szeroko pojętym wykorzystywaniem informacji i narzędzi służących analizie informacji i danych, szczególnie w kontekście zarządzania bezpieczeństwem, zarówno w sferze państwowej, jak i w sektorze prywatnym.

 

W szczególności studia adresowane są do: Absolwenci takich kierunków, jak socjologia, psychologia, bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo, dziennikarstwo oraz bezpieczeństwo narodowe będą mogli dzięki nim pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie analizy informacji. Wśród osób, które w ten sposób mogą poszerzyć swoje kompetencje zawodowe wymienić można pracowników i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i porządku publicznego, służb specjalnych, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej zajmujących się bezpieczeństwem, pracowników think-tanków, pracowników i managerów firm konsultingowych i doradczych, pracowników wywiadowni gospodarczych, brokerów informacji, analityków, managerów średniego szczebla, a także dziennikarzy i nauczycieli zajmujących się tą problematyką na różnych poziomach nauczania.

Efekty kształcenia: Dzięki wielopłaszczyznowemu podejściu do tematyki studiów, słuchacze będą w stanie zrozumieć szerokie spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem, zarówno w wymiarze bezpieczeństwa państwa i społeczności międzynarodowej, jak i sektora prywatnego. Takie podejście jest niezbędne w sytuacji postępującej prywatyzacji bezpieczeństwa oraz coraz szerszemu włączaniu podmiotów prywatnych w działania na rzecz bezpieczeństwa krajowego i międzynarodowego. Słuchacze zdobędą także szeroką wiedzę oraz umiejętności w zakresie metodologii analizy informacji oraz jej praktycznego zastosowania, w wyniku czego będą w stanie sprawnie wykorzystywać zasoby informacyjne macierzystej organizacji.

Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Kierownikiem studiów jest Krzysztof Liedel - doktor w specjalności zarządzanie bezpieczeństwem, prawnik, wykładowca Collegium Civitas oraz Akademii Obrony Narodowej. Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Kierownik Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas. Emerytowany funkcjonariusz Policji z ponad 20-letnim doświadczeniem, były naczelnik Wydziału ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, obecnie Zastępca Dyrektora Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Zajęcia prowadzą m.in.: dr hab. Tomasz Aleksandrowicz, gen. Lech Konopka, Andrzej Mroczek, Paulina Piasecka, Grzegorz Cieślak, prof. Piotr Sienkiewicz, dr Bogusław Szlachcic.

Program studiów* obejmuje 160 godzin dydaktycznych realizowanych przez dwa semestry w trybie niestacjonarnym:
1. Teoria informacji – 4h
2. Psychologiczne aspekty przetwarzania informacji – 4h
3. Metodyka pracy analitycznej – 8h
4. Źródła informacji w analizie – 6h
5. Metody wnioskowania w procesie analitycznym – 4h
6. Ustrukturyzowane techniki analityczne (e-learning) – 10h
7. Zarządzanie zespołami analitycznymi – 4h
8. Analiza decyzyjna w zarządzaniu bezpieczeństwem – 4h
9. Analiza systemowa w zarządzaniu bezpieczeństwem – 6h
10. Analiza ryzyka w zarządzaniu bezpieczeństwem – 6h
11. Metodologia badań społecznych: analiza treści – 6h
12. Analiza przekazów medialnych – 6h
13. Analiza struktur sieciowych – 6h
14. Prognozowanie w zarządzaniu bezpieczeństwem – 4h
15. Geoinformacja w zarządzaniu bezpieczeństwem – 4h
16. Ochrona informacji w pracy analityka – 4h
17. Gry strategiczne – 10h
18. Teorie i modele bezpieczeństwa państwa – 4h
19. Strategia i geopolityka bezpieczeństwa – 6h
20. Prawne podstawy bezpieczeństwa – 4h
21. System bezpieczeństwa narodowego – 4h
22. Bezpieczeństwo militarne państwa – 4h
23. Bezpieczeństwo pozamilitarne państwa – 6h
24. Bezpieczeństwo międzynarodowe – 6h
25. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – 6h
26. Bezpieczeństwo biznesu – 8h
27. Prywatyzacja bezpieczeństwa – 4h
28. Zarządzanie kryzysowe – 6h
29. Zarządzanie bezpieczeństwem – 6h

Dodatkowe informacje:

Dział Rekrutacji Collegium Civitas
pokój 1210, XII p. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 22 656 71 89

Pin It