Muzeum Diecezjalne Hofburg w Bressanone zostało założone w 1901 r. Mieści w sobie ponad 70 sal wystawowych, w których znajdziemy dzieła sztuki od średniowiecza do XX wieku oraz część skarbów katedry w Bressanone, w tym sławny ornat kapłański z Sant’Alboino.

W ostatnich latach w Hofburgu przeprowadzono szereg remontów. Zdecydowano się również na renowację systemu monitoringu. W wyborze odpowiedniego sprzętu oraz wymianie dotychczas funkcjonujących kamer analogowych pomógł instalator systemu Nicom Securalarm, realizując projekt, który pozwolił na jak najmniejszą ingerencję w istniejący system.

Nowe kamery IP od Panasonic, który w zakresie systemów monitoringu od niedawna funkcjonuje pod nazwą i-PRO, zostały zamontowane w tym samym miejscu, w którym znajdowały się poprzednie kamery, dzięki czemu cała instalacja zajęła niecałe 4 miesiące.

10W sumi11 zamontowano:

  • 75 kamer Panasonic serii U (WV-U2142L) – zamontowanych w 75 salach Muzeum;
  • 9 kamer Panasonic serii S (WV-S1531LTN) do monitoringu korytarzy;
  • 1 kamerę Panasonic serii S (WV-S1531LN) do monitoringu kasy.

Do dotychczasowej konfiguracji od frontu zainstalowano również dwie dodatkowe kamery Panasonic serii S (WV-S1552L) do monitorowania wejścia głównego oraz dużego dziedzińca. System został również uzupełniony o rejestrator sieciowy Panasonic WJ-NX400 / 30 TB oraz oprogramowanie do podglądu (WV-ASM300W).

Najwyższej klasy bezpieczeństwo w miejscu o wielkiej wartości historycznej, artystycznej i religijnej to główny powód, dla którego w Hofburgu zdecydowano się zastosować najnowocześniejszy system monitoringu wizyjnego. Każda przestrzeń tutaj i każde dzieło sztuki składają się na kolekcję, która wyraża kulturowe, religijne i historyczne znaczenie tego miejsca.12a

W ciągu roku odwiedza nas 13średnio 40 tys. osób. Zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym, a przede wszystkim zgromadzonym eksponatom jest więc obowiązkiem, za który czujemy się szczególnie odpowiedzialni, komentuje Peter Schwienbacher, dyrektor Muzeum. Dlatego też, zlecając renowację systemu monitoringu wizyjnego, miałem konkretny cel – zaoferować naszym użytkownikom najlepszą technologię istniejącą obecnie w tym sektorze, dodaje Schwienbacher.

Firma Nicom Securalarm musiała zmierzyć się z instalacją systemu wizyjnego w 75 małych pomieszczeniach o słabym oświetleniu. Kamery Panasonic wyposażone w diody podczerwone pozwalają generować wysokiej jakości obrazy w kolorze charakteryzujące się dużą ostrością, nawet w przypadku fotografowania w ciemności.

Kamery, które miały zastąpić dotychczasowe, musiały być wydajne, ale jednocześnie dyskretne i miłe dla oka. Dlatego zdecydowaliśmy się na modele Panasonic z diodami IR LED i szerokokątnymi obiektywami, tłumaczy Christoph Nicolussi, instalator systemu.

Dziewięć dodatkowych kamer Panasonic serii S odpowiada za monitoring długich, wąskich korytarzy znajdujących się w budynku. Zamontowano w nich specjalne teleobiektywy o ogniskowej 9–22 mm, które pozwalają na automatyczną regulację położenia kadru w zależności od zmieniających się potrzeb. Ten sam model kamery, ale z inną optyką (2,8–10 mm), jest używany również do szczególnego nadzoru kas. Muzeum zdecydowało się też na instalację dwóch kamer po obu stronach frontowej fasady budynku w celu monitorowania wejścia i dużego dziedzińca przed budynkiem, na którym często odbywają się koncerty i imprezy na żywo. Wybrano 5-megapikselowe kamery zewnętrzne Panasonic, które są odporne na wilgoć i czynniki atmosferyczne.

Obrazy z 86 kamer IP Panasonic są wyświetlane na dwóch dużych ekranach umieszczonych w obszarze kas. Taki system gwarantuje pracownikom Muzeum stały podgląd i kontrolę nad zgromadzonymi eksponatami.

Muzeum, które spełniło swoje oczekiwania, potwierdza, że wysoka wydajność i jakość obrazów uzyskiwanych dzięki nowemu systemowi doskonale odzwierciedlają cele, które chciano osiągnąć.

Decydując się na nowe zabezpieczenia w naszym Muzeum wiedziałem, że trzeba postawić na system, który zapewni pełną kontrolę nad obiektem przy zachowaniu najwyższej jakości obrazu. Chciałem polegać na najlepszej technologii. Od początku nie miałem żadnych wątpliwości, ufając wieloletniemu partnerowi i dobrej reputacji marki, ocenia Schwienbacher.14

Pin It