SpyShop 200px

Jak działają nasobne kamery dla straży i policji?

Interwencje straży i policji nie zawsze są jednoznaczne. Wiele kontrowersji pojawia się wokół granicy dopuszczalnego użycia siły, a często – oprócz nagrań z kamer miejskich – trudno jest jednoznacznie ocenić decyzję funkcjonariuszy na służbie. Szczególnie, że każda z takich decyzji jest podjęta w atmosferze stresu i – mimo że policjanci przechodzą testy psychologiczne, to wciąż są tylko ludźmi. Aby lepiej zrozumieć i ocenić konkretne sytuacje, obecnie w całym kraju sprawdzane są kamery nasobne, które funkcjonariusze montują na swoich mundurach. Dzięki temu podgląd całego wydarzenia odbywa się z ich perspektywy i jest klarowniejszy do ocenienia w późniejszym czasie.

Krzysztof Rydlak ze sklepu detektywistycznego Spy Shop, jednego z dystrybutorów sprzętu dla polskich służb zauważa: „Już testy kamer nasobnych w czasie meczów piłkarskich pokazały, że sama obecność takich rejestratorów obrazu na mundurach funkcjonariuszy działa zapobiegawczo – dochodzi do mniejszej ilości incydentów”.

kamera dla sluzb mundurowych pv rc300fhd 5 350px               kamera nasobna pv rc300fhd 1 350px

Jak działa kamera nasobna?

Model PV-RC300FHD firmy LawMate – jednego z najważniejszych dostawców takich kamer – wyposażony jest w matrycę 1/3” CMOS, która nagrywa obraz w jakości FullHD lub wykonuje zdjęcia, zapisując materiał na karcie SD. Nagrania podzielone są na 10-minutowe pliki, natomiast sam czas pracy akumulatora wynosi do 85 godzin.

Tymczasem model kamery nasobnej PV-50HD2W posiada wbudowany mikrofon, którego specjalnie skonstruowany system AGC dostosowuje nagrywanie do zmieniających się warunków, dzięki czemu zarejestrowany dźwięk zawsze pozostaje wyraźny. Większość modeli może zresztą działać w trudnych okolicznościach pogodowych, bo są zamknięte w wodoodpornej obudowie. Niezwykle przydatnym uzupełnieniem jest moduł Wi-Fi, który do odległości 50 metrów pozwala na bieżący podgląd obrazu na urządzeniu z systemem Android lub iOS.

Na potrzeby akcji przeprowadzanych w nocy lub przy bardzo słabym oświetleniu model WA7D został wyposażony w diody IR, co sprawia, że możliwe jest zarejestrowanie obiektów znajdujących się w odległości nawet 10 metrów.

W czasie późniejszych spraw sądowych istotna jest nie tylko jakość dowodów, ale też ich wiarygodność, dlatego przydatną funkcją kamer nasobnych jest oznaczanie nagrań datą i godziną – i w takiej sytuacji sąd nie może mieć żadnych wątpliwości.

Źródło: www.spyshop.pl

Pin It