69Gdy mówimy o systemach monitoringu wizyjnego najczęściej myślimy o rozwiązaniach tradycyjnych, stosowanych do ochrony budynków i ich najbliższego otoczenia. Wyobrażamy sobie liczne kamery rozmieszczone po całym terenie i zasilone z tego samego źródła z którego zasilany jest dany obiekt. Jednakże możliwości systemów monitoringu na tym się nie kończą bowiem możemy korzystać także z rozwiązań mobilnych, pozwalających chronić np. tereny przygraniczne, farmy fotowoltaiczne, magazyny rolne umieszczone na polach czy place budów.

Najczęściej spotykanym urządzeniem do mobilnego monitoringu jest mobilna wieża monitorująca. Wysoka na kilka metrów (najczęściej 5 m) wieża, jest widoczna z daleka i stanowi skuteczny środek odstraszający potencjalnych intruzów. Zbudowana z solidnego, rozkładanego masztu, na którym montowane są kamery pozwalające na monitoring dzienny jak i nocny. Poza tym na maszcie umieszcza się odpowiednie oświetlenie, głośnik pozwalający wezwać intruza do opuszczenia terenu oraz moduły do transmisji bezprzewodowej. Często wieże wyposażone są także w dodatkowe czujniki PIR pozwalające na niezależne wykrywanie ruchu dookoła wieży w promieniu minimum 6m. Każda wieża jest standardowo wyposażona w możliwość podłączenia zasilania 230V AC oraz 12V DC. Dodatkowo niektóre modele posiadają zasilanie alternatywne. Mobilność tego typu wież zapewniona jest dzięki zamontowaniu ich na wózkach (przyczepach). Cały system można zainstalować i w pełni uruchomić w ciągu zaledwie kilku minut
- zapewniając natychmiastową ochronę obiektu
- bez okablowania i bez prac instalacyjnych.

70Mobilne wieże monitorujące mają realizować następujące funkcje:

  • wideomonitorowanie terenu w promieniu 200m w wysokiej rozdzielczości
  • transmisję obrazu wideo na żywo ze zdalnym dostępem do nagrań i ustawień systemu
  • ochronę zabezpieczającą wieżę przed demontażem, zmianą położenia, przechyłem i otwarciem
  • wykrycie ruchu w pobliżu wieży
  • ostrzeżenia dźwiękowe i świetlne
  • system wymiennego zasilania akumulatorowego
  • doładowywanie akumulatorów z paneli solarnych.

Podczas, gdy mobilne wieże korzystają z zasilania akumulatorowego do operatora wieży przekazywana jest informacja o stanie akumulatorów - poziomie naładowania. Jeśli poziom ten osiągnie ustalony przez producenta wieży stan krytyczny (np. 20% wartości napięcia w pełni naładowanego akumulatora) to operator dodatkowo otrzyma powiadomienie alarmowe zrealizowane np. poprzez SMS z odpowiednim komunikatem.

Stosowane akumulatory charakteryzują się dużą pojemnością (np. 3x200Ah) i możliwością pracy w szerokim zakresie temperatur bo od –30o C aż do +80o C. Pomimo tak dużych pojemności akumulatory są ładowane w ciągu 12–16 h dzięki wysokowydajnym i skutecznym układom ładowarek znajdujących się na „pokładzie” wieży. Podłączenie wieży do sieci 230V powoduje natychmiastowe, automatyczne załączenie się ładowania akumulatorów. Wszystkie czynności ładowania lub rozładowania akumulatorów przekazywane są do operatora wieży np. drogą SMS.

Niektóre modele mobilnych wież monitorujących mogą być dodatkowo wyposażone w panele fotowoltaiczne (o mocach od 350W do 1 kW). Dzięki temu znacząco wydłuża się czas pracy wieży bez konieczności ładowania lub wymiany akumulatorów. W zależności od mocy zainstalowanego systemu fotowoltaicznego wieża staje się urządzeniem energetycznie samowystarczalnym (nawet w okresie zimowym jeśli moc paneli wynosi minimum 1000 W). Oczywiście całość procesu ładowania jest monitorowana a niezbędne informacje przekazywane są operatorowi wieży.

Oczywiście możliwość ładowania akumulatorów z sieci 230V lub za pomocą paneli fotowoltaicznych nie wyklucza możliwości podpięcia wieży do innego źródła zasilania jakim może być agregat prądotwórczy czy poprzez gniazdo zapalniczki - akumulator samochodowy. Spotyka się również rozwiązania doładowywania akumulatorów oparte na urządzeniach solarno-wiatrowych a więc połączeniu możliwości pozyskania energii ze słońca jak i wiatru.

Bardzo ważną cechą mobilnych wież monitorujących jest możliwość łatwego montażu i demontażu. Wieże projektuje się tak aby wszystkie urządzenia były na nich instalowane w sposób beznarzędziowy. Dzięki temu skraca się zdecydowanie czas potrzebny na ich rozłożenie bądź złożenie lub też wymianę uszkodzonego elementu - bowiem każdy element wieży montowany jest w specjalnych gniazdach pozwalających na ich łatwy montaż i demontaż.

Mobilne wieże monitorujące to bardzo przydatne rozwiązanie do ochrony terenów do których nie dociera sieć energetyczna. W takich przypadkach zastosowanie wieży zasilanej z baterii akumulatorów to proste i skuteczne rozwiązanie. W ten sposób możemy chronić np. tereny przygraniczne, place budów, sprzęt budowlany pozostawiony np. wzdłuż budowanej drogi czy zbiory rolne zgromadzone w magazynach na polach. Zbudowany z jednej lub większej liczby wież mobilny system monitoringu można łatwo i stosunkowo szybko zdemontować i przenieść w nowe miejsce wymagające ochrony a wyposażenie wieży będzie decydować o zakresie ochrony oraz kosztach monitoringu.


Robert Gabrysiak

Pin It