Monitoring większości z nas kojarzy się z wszędobylskimi kamerami. Niektórych z nas to denerwuje i wywołuje dyskomfort związany z uczucie ciągłej obserwacji. Pozostali jednak akceptują obecność kamer i wręcz dzięki nim czują się bezpieczni. Monitoring został stworzony właśnie w celach bezpieczeństwa.

8

9

Zadaniem monitoringu jest bowiem rejestrowanie zdarzeń niebezpiecznych i informowanie o nich odpowiednie służby. Monitoring nie może bowiem służyć do „podglądania” naszego życia. Ma on być typowym „policjantem”, którego zadaniem jest patrolowanie danego obszaru i reagowanie na sytuacje zagrażające naszemu życiu, zdrowiu lub dewastacji czy utracie mienia.

14.jpgMonitoring obecnie jest stosowany praktycznie wszędzie – począwszy od zakładów pracy, poprzez banki, szkoły, urzędy, kościoły, prywatne posesje a także na ulicach, skwerach i parkach miast. Bezpieczne miasto to sygnał dla mieszkańców, że ludzie odpowiedzialni za zarządzanie dbają o ich komfort życia. Dzięki monitoringowi służby miejskie mogą szybciej i sprawniej reagować na określone zdarzenia. Takie rozwiązanie pomaga w rozpoznaniu twarzy, tożsamości osób, a nawet może posłużyć do dokładnego odtworzenia przebiegu zdarzeń. W miejscach, gdzie zagęszczenie kamer jest wysokie, przestępczość spada niemal o połowę, w porównaniu z miejscami, gdzie takiego systemu się nie stosuje.

Jeśli nadal nie jesteśmy przekonani co do słuszności stosowania monitoringu wizyjnego warto zainspirować się kilkoma poniższymi przykładami, dla których monitoring CCTV okazał się strzałem w dziesiątkę.
Przedstawione przykłady obrazują jak w prosty, korzystny pod względem kosztów i elastyczny sposób można wykorzystać monitoring video.
Optymalne bezpieczeństwo oferuje system monitoringu dokładnie pasujący do kwestii problemu na miejscu. Należy korzystać nie tylko z jego dobrej rozdzielczości, lecz również ze skutecznego efektu odstraszającego potencjalnych sprawców. W razie zdarzenia system pomaga zachować ogląd sytuacji i szybko wezwać pomoc. Rozwiązania monitoringu wideo powinny odznaczać się w szczególności przyjazną dla użytkownika obsługą i elastycznością. Komfortowa, intuicyjna obsługa pozwala nawet laikom obsługiwać i cieszyć się systemami monitoringu wizyjnego. Dlatego niska cena inwestycji nie może być głównym kryterium przy wyborze instalacji. Kto myśli o tym, aby zbudować sieć monitoringu obniżając koszty, musi liczyć się z częstymi uszkodzeniami i naprawami takiego sprzętu. Warto postawić na sprawdzonych producentów i firmy, które taką sieć zbudują. Pobłażliwe podejście do tematu może skutkować awariami sieci, co w konsekwencji może prowadzić do włamań czy strat.
13.jpgMyśląc o instalacjach bezpieczeństwa i monitoringu CCTV warto skorzystać z usług kompetentnego i doświadczonego zespołu osób, który wykorzystuje odpowiednią technologię.


 Robert Gabrysiak

Pin It