Systemy zabezpieczeń pozwalają nam chronić obiekt przed nieuprawnionym dostępem, głównie z zewnątrz. Więzienia, PDOZ, to miejsca gdzie telewizja przemysłowa, kontrola dostępu czy też system alarmowy mają za zadanie poinformować o próbie oraz zapobiec przedostaniu się osadzonych ze strefy chronionej na zewnątrz budynku. Działając wspólnie wszystkie te systemy nadają się do tego idealnie pod warunkiem, że zostaną dobrze zaprojektowane i dostosowane do konkretnego miejsca.

34 05

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się systemy telewizji przemysłowej oparte o „sztuczną inteligencję”. Urządzenia BCS dają obecnie możliwość inteligentnej analizy wideo, do których jeszcze kilka lat temu potrzebny był operator. Systemy te mają swoje plusy i minusy. Nie wystarczy już tylko zamontować kamery i uruchomić nagrywanie, konieczna jest dokładna konfiguracja urządzeń dostosowująca działanie poszczególnych analiz do warunków panujących w obiekcie. Zaletą takiego rozwiązania jest ciągła obserwacja i analiza pola widzenia kamery. Jednocześnie nawet przy prawidłowej konfiguracji i instalacji kamery, mogą zdarzyć się fałszywe alarmy, których poprawność musi potwierdzić operator. Najczęściej używanymi funkcjami w kamerach czy też rejestratorach jest przekroczenie linii z klasyfikacją obiektów wywołujących alarm oraz pojawienie się lub zniknięcie przedmiotu. Wykorzystanie funkcji inteligentnych do nadzorowania może nam dopełnić funkcja rozpoznawania twarzy. Można ją stosować zarówno do informowania o osobach, które mają prawa do wejścia do danej strefy jak również zastosować funkcję intruza. Wówczas kamera poinformuje nas o wykryciu w strefie twarzy człowieka, który nie powinien się w niej znajdować.

Połączeniem systemu telewizji przemysłowej i kontroli dostępu są panele wyposażone zarówno w czytniki kart jak również w kamery do rozpoznawania twarzy oraz monitory. Takie urządzenia znajdujące się w ofercie BCS możemy skonfigurować tak, aby znacząco zwiększały bezpieczeństwo przed nieautoryzowanym dostępem do danej strefy. Jednoczesne rozpoznanie twarzy i przyłożenie karty identyfikuje nam użytkownika i pozwala na wejście w daną strefę. Dodatkowo taki panel możemy doposażyć w kamerę termowizyjną i w czasach pandemii realizować bezdotykowy pomiar temperatury wpuszczając do obiektu tylko osoby, które nie mają podwyższonej temperatury ciała. Taki pomiar odbywa się z bliskiej odległości, a punktem kontrolnym jest kącik oka dzięki czemu wynik pomiaru temperatury ciała człowieka jest niezwykle dokładny.

Całość systemu możemy obserwować z poziomu autorskiej aplikacji do podglądu BCS Manager. Umożliwia ona obsługę urządzeń ze wszystkich linii produktowych BCS, ich integrację z urządzeniami innych czołowych producentów obecnych na polskim rynku oraz kamerami wspierającymi protokół ONVIF. Możliwość instalacji na dowolnej platformie sprzętowej (Windows, Linux, Mac) również w wersji klient-serwer czyni z naszej aplikacji uniwersalne narzędzie dla centrów monitoringu. Aplikacja pozwala na dynamiczne dodawanie dowolnej ilości podglądów z kamer, a ich liczba ograniczona jest wyłącznie możliwościami obliczeniowymi maszyny, na której BCS Manager został zainstalowany. Chcąc sprostać oczekiwaniom naszych klientów w obszarze podglądu z kamer, wdrożyliśmy wiele mechanizmów dostarczających operatorowi tylko najważniejsze informacje. Jedną z takich funkcji jest tryb kolejkowania alarmów, który wyświetla w podglądzie tylko kamery, na których pojawił się jakikolwiek alarm. Dzięki tej funkcji nawet przy dużej ilości kamer mamy pewność, że nie przeoczymy wywołanego alarmu. Aplikacja skonfigurowana w wersji klient-serwer pozwala na dynamiczne zarządzanie użytkownikami, dając administratorowi możliwość przydzielania dostępów do konkretnego urządzenia, kanału lub funkcji aplikacji z dowolnego miejsca w systemie. Wszystkie te funkcje aplikacji w połączeniu z możliwościami urządzeń BCS pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo danego obiektu, jednak nie są one w stanie zastąpić człowieka. To operator w ostateczności podejmuje decyzję czy dany alarm jest prawdziwy czy też nie. Systemy inteligentnej analizy mają za zadanie przy odpowiedniej konfiguracji zminimalizować ilość fałszywych informacji docierających do operatora i pomóc mu podjąć właściwą decyzję.

35 05

Pin It