Co jakiś czas zdarza się w Polsce afera, która zmienia standardy zabezpieczeń. Przynajmniej w świadomości. Najnowsza, z udziałem byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansów, pokazała że nawet pozornie dobrze zabezpieczone budynki mogą mieć luki w zabezpieczeniach. Jeden z najbogatszych bankierów w Polsce, Leszek Czarnecki, przyjął zaproszenie Marka Chrzanowskiego, przewodniczącego KNF, na spotkanie i nagrał ich rozmowę dyktafonem. Jak to możliwe, że pozornie skuteczne zabezpieczenia wtedy nie zadziałały?

W gabinecie szefa KNF od ponad dekady były zainstalowane zagłuszacze wibroakustyczne. Jak wyjaśnia Krzysztof Rydlak, Product Manager firmy Spy Shop, specjalizującej się w zabezpieczeniach technologicznych: „Zagłuszacze wibroakustyczne są w stanie ochronić nasze pomieszczenie przed inwigilacją z zewnątrz – zatrzymują podsłuchy laserowe, które przechwytują dźwięk przez okna. Mogą zakłócić też działanie podsłuchów sejsmicznych, które szpiegują pomieszczenie przez ściany, sufity, podłogi albo przez instalacje wodne czy gazowe. Natomiast specyfika działania zagłuszaczy wibroakustycznych sprawia, że nie są przeznaczone do blokowania podsłuchów, które znajdują się już wewnątrz pomieszczenia. Do tego mogą posłużyć zagłuszacze ultradźwiękowe”.

Specyfikę zagłuszaczy wibroakustycznych, o których opowiada Krzysztof Rydlak, można opisać na podstawie modelu SEL SP-157 firmy Selcom. Cały system łączy generator z przetwornikami, które przyczepia się do ścian, okien czy drzwi. Generator napędza przetworniki i wprawia je w wibracje. W ten sposób tworzy się dźwiękowa bariera.

20190107 spyshop zdjecieproduktowe Selcom SP 157


Jak zabezpieczyć się przed podsłuchem wewnątrz pomieszczenia?

Wspomniane wcześniej zagłuszacze ultradźwiękowe są jednak najlepszym zabezpieczeniem przed dyktafonami i podsłuchami ukrytymi wewnątrz. Model Case Ultra-05 w eleganckiej walizce, która wygląda zupełnie niepozornie w czasie spotkań biznesowych, wytwarza tzw. „biały szum”. Praktycznie niesłyszalny dla ludzkiego ucha, sprawia że nagrania, na które zagłuszacz jest nakierowany są całkowicie zniekształcone i nie sposób ich „odszumić”.

20190107 spyshop zdjęcie case ultra 3

 

Jednocześnie nie można zapominać o fizyce. Skuteczność działania zagłuszaczy jest uzależniona zarówno od konkretnego modelu podsłuchu – jedne są bardziej podatne na zagłuszenie, inne znacznie mniej – jak i od samego pomieszczenia – dźwięk na przykład inaczej rozchodzi się w pustym pokoju, a inaczej w umeblowanym.

Wszystkie opisane produkty są dostępne w ofercie polskiego dystrybutora – marki Spy Shop.

Pin It