System CCTV jest istotnym elementem w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania jednostek penitencjarnych.

 

1

 

Stosowanie go ma na celu przede wszystkim zagwarantować: ƒƒ

  • bezpieczeństwo w danej jednostce organizacyjnej (w tym również mienia) ƒƒ
  • dozór i bezpieczeństwo osób przebywających na jej terenie (dotyczy to zarówno osób osadzonych, pracowników, osób wizytujących)

Projektowanie infrastruktury CCTV to nie lada wyzwanie, nie tylko należy uwzględnić wszystkie aspekty bezpieczeństwa, jak również pamiętać by był funkcjonalny, a przy tym nie wywoływał negatywnych bodźców u osadzonych. W dzisiejszych zakładach funkcjonuje wiele systemów, prócz monitoringu wizyjnego, min. przeciwpożarowe, alarmowe, kontroli dostępu. Dlatego projektując infrastrukturę CCTV, warto uwzględnić możliwość połączenia go z resztą systemów, które są lub będą zaimplementowane w danym ośrodku. Zwiększenie efektywności działania systemu można osiągnąć poprzez zastosowanie inteligentnej analizy obrazu. Działająca w obrazie "na żywo" analityka pozwala na szybką reakcję operatora, dzięki czemu może on niezwłocznie powiadomić odpowiednie osoby czy służby o zaistniałym zdarzeniu.

Czynniki jakie wpływają na poziom ochrony to: prawidłowe rozpoznanie zagrożenia, szybkość reakcji oraz bezawaryjne działanie systemu. Osiągnięcie tych kluczowych elementów można uzyskać stosując wysokiej klasy urządzenia marki VIVOTEK oraz programową analizę obrazu.

VIVOTEK jest producentem systemów wizyjnych klasy premium, który przykłada dużą wagę do jakości oferowanego sprzętu, jego funkcjonalności oraz integralności z innymi systemami bezpieczeństwa i technicznej ochrony mienia. Produkty Vivoteka posiadają wiele norm zgodnych z wytycznymi. Współpracując z wiodącymi na rynku producentami oprogramowania jak: Milestone, Aimetis, Axxon, systemy zapewniają zespolenie wszystkich istotnych elementów. Dzięki temu możemy we właściwy sposób weryfikować zaistniałe zdarzenia i szybko na nie zareagować. Możemy tworzyć ich archiwizację, która może zostać wykorzystana do tworzenia materiałów dowodowych.

Kamery VIVOTEK, stosowane w jednostkach penitencjarnych posiadają obudowy wandaloodporne IK10. Jest to konieczne w tego typu zakładach. Osoby będące pod nadzorem często próbują wyrządzić krzywdę sobie lub osobom postronnym, czy też zdewastować sprzęt. Aby uniknąć takich sytuacji VIVOTEK proponuje wyspecjalizowaną kamerę narożną CD8371, która prócz podwyższonej odporności na uderzenia (IK10+), podwyższonej normie szczelności (IP67), została tak zaprojektowana by uniemożliwić jej zerwanie jak również ograniczyć możliwość samookaleczenia czy podjęcia próby samobójczej przy jej wykorzystaniu.

 

2

CD8371
źródło: vivotek.com

 

Model ten został wzbogacony w czujnik wstrząsu, który wzbudza alarm w przypadku uderzenia w kamerę, posiada dwukierunkowe audio (które idealnie sprawdzi się np. w celach monitorowanych) oraz niewidoczny dla ludzkiego oka promiennik IR (940nm). Szeroki kąt widzenia kamery eliminuje martwe strefy, dzięki czemu operator może obserwować całe pomieszczenie.

Monitorowanie cel, korytarzy, miejsc spacerowych czy newralgicznych stref w jednostkach penitencjarnych wymaga szerokiego kąta widzenia. VIVOTEK posiada w swojej ofercie kamery panoramiczne i hemisferyczne, które idealnie sprawdzą się również i w tych warunkach. Jedną z kamer oferujących widok 180 stopni jest model CC8371-HV. Kamera o opływowym kształcie, została wyposażona w oświetlacz IR co pozwala na uzyskanie dobrej jakości obrazu nawet w zupełnej ciemności.

 

3

CC8371-HV
źródło: vivotek.com

 

VIVOTEK proponuje również kamery typu FishEye, umożliwiające nam podgląd 360 stopni. Godnym uwagi modelem jest FE9382-EHV. Kamera może objąć swoim zasięgiem rozległy teren, zastępując tym samym nawet kilka tradycyjnych kamer. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku monitorowania dużych skupisk ludzi na terenie zarówno otwartym jak i zamkniętym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii obraz, który otrzymujemy można wyprostować i uzyskać kilka różnych scen bezpośrednio z poziomu kamery, również “na żywo” w zależności od aktualnych potrzeb.

 

4

FE9382-EHV
źródło: vivotek.com

 

Oferta Vivoteka jest obszerna, oprócz topowych modeli opisanych wyżej, producent posiada szeroki wybór wśród kamer kopułkowych, bulletów, boxów, kamer obrotowych jak również rejestratorów, switchy czy akcesoriów.

W zależności od rozwiązania jakie jest potrzebne w danej jednostce penitencjarnej, dzięki połączeniu produktów VIVOTEK z oprogramowaniem firm liczących się na rynku, powstały system pozwoli m.in na odczyt tablic rejestracyjnych, co pozwoli zweryfikować i kontrolować jakie pojazdy znajdują się na terenie zakładu, na wykrycie obiektu opuszczającego daną strefę, przekroczenie wyznaczonej linii, pozostawienie przedmiotu czy też na identyfikację twarzy. Systemy CCTV pracują 24 godziny na dobę 7 dni w tygodni, z uwagi na tą ciągłą pracę kamery IP stały się idealnym celem dla hakerów. VIVOTEK jako pierwszy na rynku producent systemów monitorujących, zapewnia oprogramowanie antywirusowe w kamerach sieciowych i urządzeniach NVR, oparte na renomowanej firmie Trend Micro.

 

5

 

Dzięki rozwiązaniu firmy Trend Micro, urządzenia VIVOTEK IP mogą teraz wykrywać i blokować ataki typu brute force lub wszelkie nietypowe działania wewnątrz. Ponadto, dzięki automatycznej aktualizacji wzorca wirusów, ryzyko nowych luk w zabezpieczeniach można znacznie zmniejszyć w krótkim czasie. Rozwiązanie, które można spotkać w produktach Vivotek składa się z trzech głównych części:

  • Anti-brute-force login-attack: mechanizm wykrywający automatyczne logowanie w trybie brute force. Dla osób, które nigdy nie zmieniają domyślnego hasła lub tych, które używają łatwych do odgadnięcia haseł, ich urządzenia IP do nadzoru są mniej zabezpieczone. Blokując podejrzane logowania, rozwiązanie ogranicza możliwości ingerencji na pierwszej linii.
  • Wykrywanie wtargnięcia i zapobieganie: Dzięki usłudze Trend IoT Reputation Service, będącej ogromną bazą wiedzy w chmurze, która identyfikuje szkodliwe adresy URL, adresy potencjalnie zainfekowanych urządzeń i złośliwych serwerów, urządzenia VIVOTEK mogą wykrywać nienormalne zachowanie wewnątrz oprogramowania układowego . Każde połączenie z lub do podejrzanego adresu IP zostanie zablokowane przez rozwiązania zabezpieczeń Trend Micro IoT w urządzeniach VIVOTEK. Współcześni hakerzy mogą bardzo często zmieniać adres IP urządzeń atakujących, dlatego nadrabianie zaległości w minimalnym odstępie czasu ma kluczowe znaczenie. Chmura usług Reputation Trendu IoT jest aktualizowana co 15 minut.
  • Natychmiastowa kontrola szkód: Kiedy luka w systemie jest po raz pierwszy ujawniona publicznie, jest to „wyścig z czasem” pomiędzy hakerami a producentami urządzeń. Okres pomiędzy ujawnieniem luki a wydaniem poprawki oprogramowania układowego zajmuje zwykle kilka tygodni, co pozostawia hakerom mnóstwo czasu na skanowanie i atakowanie wrażliwych urządzeń w dużych ilościach. Podobnie jak w przypadku zwykłego oprogramowania antywirusowego zainstalowanego na komputerze PC, rozwiązanie zabezpieczające IoT Trend Micro w urządzeniach VIVOTEK może automatycznie lub ręcznie aktualizować wzorzec wirusów. Dzięki temu urządzenia są nadal chronione, a ryzyko jest minimalizowane, zanim luka zostanie naprawiona w oficjalnym wydaniu oprogramowania. Innymi słowy, chociaż wirus może mieć wpływ na urządzenie z powodu ujawnionej nowej luki w zabezpieczeniach, nie może wyrządzić żadnej szkody z powodu najnowszej aktualizacji wzorca wirusów.

Współczesne zakłady ochrony penitencjarnej wymagają szczególnego typu ochrony nie tylko w zakresie otrzymanego obrazu, ale również w inteligentnym sprawowaniu kontroli nad całym systemem. VIVOTEK to sprawdzone rozwiązania zapewniające kompleksowe systemy na najwyższym poziomie.

 

 

 Suma Solutions
Dystrybutor rozwiązań VIVOTEK w Polsce

 

Pin It