Co jakiś czas zdarza się w Polsce afera, która zmienia standardy zabezpieczeń. Przynajmniej w świadomości. Tak jak ta z udziałem byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansów, pokazała że nawet dobrze zabezpieczone budynki mogą mieć luki w zabezpieczeniach. Wbrew pozorom przechytrzył je zwykły dyktafon. Podobnie było z taśmami Jarosława Kaczyńskiego. Jak to możliwe?

W gabinecie szefa KNF od ponad dekady były zainstalowane zagłuszacze wibroakustyczne. Jak wyjaśnia Krzysztof Rydlak, Product Manager firmy Spy Shop, specjalizującej się w zabezpieczeniach technologicznych: „Zagłuszacze wibroakustyczne chronią pomieszczenie przed inwigilacją z zewnątrz – zatrzymują podsłuchy laserowe, które przechwytują dźwięk przez okna. Mogą zakłócić też działanie podsłuchów sejsmicznych, które szpiegują pomieszczenie przez ściany, sufity, podłogi albo przez instalacje wodne czy gazowe. Natomiast nie są przeznaczone do blokowania podsłuchów, które znajdują się już wewnątrz pomieszczenia. Do tego mogą posłużyć zagłuszacze ultradźwiękowe".
Jaki zagłuszacz pomógłby pomóc w takiej sytuacji?
Model Case Ultra-05 w eleganckiej walizce, która niczym nie różni się do złudzenia przypomina walizkę używaną w czasie spotkań biznesowych. Wytwarza jednak ultradźwięki – praktycznie niesłyszalne dla ludzkiego ucha. To one sprawiają, że nagrania, na które zagłuszacz jest nakierowany są całkowicie zniekształcone. W dodatku nie sposób ich później „odszumić”.

Podobnym rozwiązaniem jest Tower-A. Oparty na tej samej technologii, tylko zamknięty w formie kolumny. Wygląda jak głośnik, natomiast w rzeczywistości, zamiast muzyki, emituje wokół siebie ultradźwięki w promieniu sięgającym nawet 30 metrów.

20190319 spyshop Zagłuszacz podsłuchów Tower A

Tutaj warto zaznaczyć – nie można zapominać o fizyce. Skuteczność działania zagłuszaczy jest uzależniona zarówno od konkretnego modelu podsłuchu – jedne są bardziej podatne na zagłuszenie, inne znacznie mniej – jak i od samego pomieszczenia – dźwięk na przykład inaczej rozchodzi się w pustym pokoju, a inaczej w wygłuszonym czy po prostu umeblowanym.
Jak wykryć podsłuch zanim nieźle namiesza?
Takim profilaktycznym i skutecznym rozwiązaniem są wykrywacze podsłuchów. Niektóre można kupić w cenie przystępnej dla zwykłych użytkowników, ale w pełni profesjonalny sprzęt – jak choćby Delta X 2000/6 – jest przeznaczony głównie dla służb czy instytucji. Czym jest Delta? To kompleksowy system zabezpieczenia budynku. Bardzo dokładnie rozpoznaje wszystkie sygnały w swoim zasięgu i pokazuje je na wykresach.

20190319 spyshop Delta X kompleksowy system do kontrinwigilacji

„Całodobowa ochrona pomieszczeń. Wykrywanie podsłuchu w zaledwie 2-3 sekundy. Demodulacja namierzonego sygnału. 20-krotnie lub nawet 50-krotnie wyższa czułość i odległość detekcji w porównaniu ze zwykłymi wykrywaczami RF. To cechy, na które specjaliści zwracają szczególną uwagę, opisując jeden z bardziej zaawansowanych systemów zabezpieczających budynek przed inwigilacją” – komentuje Krzysztof Rydlak ze Spy Shop.

System działa uniwersalnie, a jednocześnie drobiazgowo. Wykrywa wszystkie rodzaje nadajników radiowych – analogowe, cyfrowe, nadające sygnały ciągłe lub impulsowe, szyfrowane i nieszyfrowane. Analiza widma w paśmie oparta jest o szeroki zakres skanowanych częstotliwości w przedziale 40 kHz do 6000 MHz z przemiataniem 2000-3000 MHz na sekundę i krokiem co 9 kHz.

Wszystkie opisane produkty są dostępne w ofercie polskiego dystrybutora – marki Spy Shop.

Pin It